İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörümüz üçüncü çeyrekte 2021 yılı üçüncü çeyreğine göre yaklaşık yüzde 40 büyüdü ve 8,76 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi” dedi.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Türkiye ekonomisi 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme verilerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Kimya sektörünün en çok ihracat yapan sektör olduğunu belirten Pelister’in açıklaması şöyle:

“NET İHRACATIN BÜYÜMEYE KATKISI 0,7 PUAN"

Ülkemiz bu yıl ilk iki çeyrekte sırasıyla yüzde 7,5 ve yüzde 7,7 olarak güçlü bir büyüme göstermişti. Üçüncü çeyrekte ise yüzde 3,9 büyüdü. Sektörel büyümede üçüncü çeyrekte sanayide yıllık yüzde 0,3’lük bir artış söz konusu. Mal ve hizmet ihracatı üçüncü çeyrekte yüzde 12,6 arttı. Net ihracatın büyümeye katkısı ise 0,7 puan oldu.

Kahramanmaraş’ta 16 yaşındaki Aydoğar 60 saatin ardından enkazdan kurtarıldı Kahramanmaraş’ta 16 yaşındaki Aydoğar 60 saatin ardından enkazdan kurtarıldı

RESESYON SİYALLERİ SON ÇEYREKTE DAHA BELİRGİN HALE GELDİ

Rusya- Ukrayna krizi başta olmak üzere küresel ekonomik ve politik gelişmeler, enflasyon baskıları, enerji maliyetleri, kur ve parite dalgalanmaları gibi pek çok etken dolayısıyla üçüncü çeyrek ve dördündü çeyrekte büyümede gerileme bekleniyordu. Özellikle AB ve ABD tarafındaki resesyon sinyalleri son çeyrekte daha belirgin hale gelmeye başladı. Bu durumun ihracatımıza yansımalarını bazı hammadde ve yarı mamul verdiğimiz diğer sektörlerde görmeye başladık.

KİMYA SEKTÖRÜ EN ÇOK İHRACAT YAPAN BİRİNCİ SEKTÖR

Kimya sektörümüz ise en çok ihracat gerçekleştiren birinci sektör olarak yükseliş performansını sürdürdü. Kimya sektörümüz üçüncü çeyrekte 2021 yılı üçüncü çeyreğine göre yaklaşık yüzde 40 büyüdü ve 8,76 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu yılın ikinci çeyreğine göre ise ihracatta yüzde 5 azalma söz konusu.

KİMYA SEKTÖRÜ İHRACATININ YILI YÜZDE 30 BÜYÜMEYLE KAPATMASINI BEKLİYORUZ

Ülkemizin yıl sonu büyüme beklentisi ise uluslararası kuruluşlar tarafından yukarı yönlü revize edildi ve yüzde 5’in üzerinde büyüme bekleniyor. Biz de ihracatta kimya sektörümüzün yılı yıllık bazda yüzde 30’a yakın büyüme ile kapatmasını bekliyoruz.”