İkizdere halkı taş ocağına karşı ayakta

İkizdere İşkencedere Vadisi'nde yapılmak istenen taş ocağı için bölgeye getirilen iş makinalarının çalışmalarına izin vermeyen yurttaşlar, bölgede nöbet tutan askerlere, "Direniş varsa umut da var...

YEREL GÜNDEM 23.04.2021 - 17:08 23.04.2021 - 17:08 Dokuz8 Haber

İkizdere İşkencedere Vadisi'nde yapılmak istenen taş ocağı için bölgeye getirilen iş makinalarının çalışmalarına izin vermeyen yurttaşlar, bölgede nöbet tutan askerlere, "Direniş varsa umut da var. Ferman padişahınsa dağlar bizim" diyerek tepki gösterdi.

Mezopotamya Ajansından Tolga Güney'in haberine göre; Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi'nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenilen taş ocağı için iş makineleri bir kez daha bölgeye sokuldu. Pandemi gerekçesiyle ilan edilen sokağa çıkma yasağını fırsat bilen şirket çalışanlarına asker ve polis eşlik etti. Taş ocağının yapılmasına karşı bir aydır direnişte olan bölge sakinleri, bunun üzerine alana geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilli Murat Çepni de yurttaşlara destek olmak için alana geldi.

ÇALIŞMALAR DURDURULDU

Asker ve polisin bölgeye giden tüm yolları kesmesine rağmen yurttaşlar patika yollarından bölgeye ulaştı. İş makinalarının üzerine çıkan yurttaşlar, çalışmaları durdurmayı başardı. Bölgede nöbet tutan askerlere seslenen kimi yurttaşlar, yasak nedeniyle kendilerine kesilecek olan cezaları umursamadıklarını ve doğaları için direneceklerini söyledi. Şirketin iş makinelerini vadiden çıkarılmasını isteyen yurttaşlar, "Hukuk nerede? İsterseniz alın bizi. Direniş varsa umut da var. Ferman padişahınsa dağlar bizim" diyerek tepki gösterdi.

HDP'Lİ ÇEPNİ: DİRENECEĞİZ

Konuya ilişkin görüştüğümüz HDP’li vekil Murat Çepni, şirketin sokağa çıkma yasağından faydalanarak bölgeye girdiğini ve doğa katliamı yaptığını kaydetti. Çepni, “Bir tane müteahhit kar etsin diye bir köy boşaltılıp, yok edilmeye çalışılıyor. Bu halk bunun hesabı mutlaka soracaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Dün de direndik bugün de direneceğiz. Hiçbir rant bu insanların yaşamından daha değerli değildir. İnsanların suyu, tarımı yok olacak. Bu suları zaten HES’ler ile yok ettiler” dedi.
Yurttaşların doğa katliamına karşı başlattığı direniş sürüyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@