CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili sosyal medya paylaşımı yapan eski Emniyet Müdürü Sabri Uzun'un rütbelerinin sökülmesi girişiminin ardından, "Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı" diyen Hanefi Avcı'ya dönük de "rütbe" hamlesi başlatıldı. İki eski emniyetçinin rütbelerinin geri alınmasına ilişkin henüz kendilerine ulaşan bir tebligat olmadığı öğrenildi.

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, katıldığı bir televizyon programında HDP'nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini söylediği için rütbelerinin geri alınması riskiyle karşı karşıya. Sabah gazetesinin haberine göre, Avcı hakkında soruşturma açıldı.

DEMİRTAŞ'IN FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNDU

Katıldığı programda Avcı, "Vekiller her türlü siyasi dokunulmazlıklara sahiptirler, fiili olarak örgütler bağlantıları olmadığı sürece tutuklanmaları evrensel hukuka aykırıdır. Fikirlerden dolayı kimse sorumlu olmamalı. Türkiye bunlara fatura kesiyor" ifadesini kullanmıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Hanefi Avcı'nın kurduğu cümlelerin "6-8 Ekim olaylarına ilişkin yapılan kışkırtıcı sokak çağrısının ve silahlı terör örgütüne yönelik açıklamaların hukuka uygun olduğu izlenimi yaratmaya çalıştığı" iddiasını da öne sürdü.

SABRİ UZUN DA, KAFTANCIOĞLU'NA DESTEK VERDİĞİ İÇİN SORUŞTURMALIK OLDU

Sedat Peker bu gece de Ertuğrul Özkök'e yüklendi Sedat Peker bu gece de Ertuğrul Özkök'e yüklendi

Daha önce de Yargıtay'ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasını onamasının ardından sosyal medya hesabından "Sayın Kaftancıoğlu, Halide Edip, 23 Mayıs 1919 günü İngiliz işgali altındaki İstanbul Sultanahmet meydanında özgürlük nutku atmıştı. İşgalciler bile Ona, senin gibi ceza vermemişlerdi. Türk kadınlarını sizin şahsınızda kutluyorum" diyen Emniyet İstihbarat eski Başkanı Sabri Uzun hakkında aynı taleple soruşturma başlatılmıştı.