Şenyaşar ailesiyle nöbet tutan İHD Urfa Şubesi Eşbaşkanı Mustafa Vefa, “Devlet bir kez daha mazlumun yanında değil, karşısında olduğunu bu dosya ile gösterdi” dedi. 

Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 532’nci gününe girdi. Aile, sabahın erken saatlerinde Suruç'ta bulunan evlerinden Urfa Adliyesi önüne geldi. Adliye binası girişinde gölgede oturmaları polis tarafından 8 Ağustos tarihinden bu yana engellenen anne ve oğul, “Şenyaşar ailesi adalet köşesi”nde nöbeti İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi ile başlattı. Aile, gün boyunca dernek üyeleriyle birlikte nöbeti sürdürecek.

Nöbet eyleminde konuşan İHD Şube Eşbaşkanı Mustafa Vefa, nöbetin 532 gündür sürdüğünü belirterek, “Onların taleplerini tekrar tekrar dile getireceğiz.Ta ki kulaklarını bize ve adalete sağır edenler, bu çığlığı bu sesi duyana kadar” dedi.

ADALETSİZSLİ AYNI NOKTADA 

Ailenin nöbetlerini polis engellemesine rağmen sürdürdüğünü dile getiren Vefa, “532 gündür bir ailenin bir talebi var ama bu talebe karşı hiçbir cevap ve muhatap bulunamadı. Devlet erkanının gözleri önünde bir katliam yaşandı. O katliamda Şenyaşar ailesi adeta yok edildi. Bu katliam kameraların, valinin, emniyet müdürünün önünde yaşandı. Geldiğimiz durum, 4 yıla yakın bir süredir bu dosyada ilerleme yaşanmadı. Göstermelik bir takım bir şeyler yapıldı ancak hakkaniyetli bir şekilde bir şeyler yapılmadı. Zaten en başından beri dosyaların tefrik edilip bu dükkanda yaşanan olayın Malatya’ya gönderilmesi ve alelacele bir yargılama yapılıp, orada Şenyaşar ailesini cezalandırılması bu sürece ilişkin bize fikir veriyordu. Devlet bir kez daha mazlumun yanında değil, karşısında olduğunu bu dosya ile gösterdi” diye konuştu.

‘AİLENİN TALEBİ RAHATSIZLIK VERİYOR’

Aileye destek ziyaretinde bulunun yurttaşların polis tarafından "taciz" edildiğini ifade eden Vefa, şunları söyledi: "İnsanları korku ve baskı ile sindirmeye çalışıyorlar. Ailenin talebi hepimizin talebidir ve Emine Şenyaşar da aslında hepimizin dili olmuştur. Bugün Urfa Adliyesin önüne gitmek istemiş ama her türlü engelle karşılaşmıştır. Aynısını bugün de yaşadık. Aile adliye önünde oturmak istemiştir. Aile bu çözümün tek çaresini adliye önünde oturmakta buluyor. Biz bu durumdan neden rahatsızlık duyduklarını bilmiyoruz. Mülkün temelini adaletin üzerinde oturttuysanız, bu ailenin talebini karşılamanız gerekiyor. Bu kadar uzamasını beklemeniz de aslında adaletten ne kadar uzak olduğunuzu gösteriyor. Adaleti karşılayamıyorsanız bari bırakın insanlar seslerini duyursunlar." 

EMİNE ŞENYAŞAR: DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Adalet Nöbetini kesintisiz sürdüren Emine Şenyaşar, 532 gündür nöbet eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, kamuoyuna destek çağrısında bulundu. Şenyaşar, “Burada zulme uğruyoruz. Bize destek verin. Herkes bir birine söylesin bize destek olun” dedi.