İddaa’dan sonra Milli Piyango da Demirören'e verildi

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Demirören grubuna İddaa'dan sonra Milli Piyango da verildi.Demirören Holding’in iştiraki olan ve Varlık Fonu’nun 10 yıl süreyle Milli Piyango’nun işletme hakkını...

EKONOMİ 29.07.2020 - 19:18 29.07.2020 - 19:18

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Demirören grubuna İddaa'dan sonra Milli Piyango da verildi.

Demirören Holding’in iştiraki olan ve Varlık Fonu’nun 10 yıl süreyle Milli Piyango’nun işletme hakkını devrettiği Sisal Şans, 1 Ağustos itibarıyla faaliyetlerine başlıyor.

1 AĞUSTOS'TA FAALİYETE BAŞLIYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı damat Berat Albayrak tarafından yönetilen Türkiye Varlık Fonu tarafından 10 yıl süreyle Milli Piyango bünyesindeki şans oyunlarının düzenlenmesi için yetkilendirilen Sisal Şans adlı şirket, 1 Ağustos itibarıyla faaliyetlerine başlıyor.AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen Demirören Holding’in iştiraki olan ve İddaa’nın da işletme hakkını elinde bulunduran şirket, ilk çekilişini Süper Loto ile 2 Ağustos’ta gerçekleştirecek. 3 Ağustos’ta ‘Çılgın Sayısal Loto’ düzenlenecek. Bu çekilişte, “Sayısal Loto tarihindeki en yüksek ikramiye olan 50 milyon TL’nin verileceği” ifade edildi.

HAZİNEYE GİDEN PARAYI YÜKSELTMEYİ AMAÇLIYORLAR

Hürriyet’te yer alan habere göre, Sisal Şans Genel Müdürü (CEO) Selim Ergün, hedeflerinin devlet hazinesine aktarılan miktarı yükseltmek olduğunu ifade ederek şunları söyledi:“1926 yılında kurulan Milli Piyango, hepimizin hayatında yer etmiş, ekonomimize önemli kaynak sağlayan, ülkemizin en köklü markalarından biri. Biz de Sisal Şans olarak bu bilinç ve sorumlulukla yoğun bir çalışma gerçekleştirdik, sıfırdan kurulan yepyeni bir şirket olarak oyunseverler için de heyecan verici bir deneyim hazırladık. Bu süreçte ülke ekonomisine katma değer sağlayacak faaliyetlerin yanı sıra katlanarak giden bir istihdam da yaratmak istiyoruz. Toplam hasılatı artırmayı ve devlet hazinesine aktarılan miktarı yükselterek ülkemizin kazanmasını hedefliyoruz.”Türkiye Varlık Fonu’nun Ağustos 2019’da davet usulüyle gerçekleştirdiği ihaleyle, Milli Piyango’nun işletme hakkı 10 yıl süreyle Demirören-Sisal’a verilmişti.

BAYİLERİN KARI DEMİRÖREN İLE BİRLİKTE DÜŞTÜ

Demirörenlerin İddiaa’nın işletmesini almasının ardında, bayilerin kârını düşürmüştü.İddaa bayilerine ödenen satış kârı yüzde 7,2’den yüzde 4,8’e inmiş, bayilerin kazançlı kuponlardan aldığı kâr da yüzde 1 azalmıştı.Eylül 2019’da Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Esnaf Odası tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde 6 bin civarında İddaa bayii bulunduğuna dikkat çekilerek, aileleri ile birlikte 100 bine yakın yurttaşın, kâr payının düşürülmesinden etkileneceği vurgulanmıştı.Demirören Holding’in İddaa’nın ihalesini Yıldırım Demirören’in Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olduğu süreçte alması tartışma yaratmıştı. Yıldırım Demirören, ihalenin alınmasından sonra istifa etmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@