İçişleri’nden CHP’li başkana ‘tuvalet’ soruşturması

İçişleri Bakanlığı, kamp yapmaya gelenler için Kozluk Çayı civarına 2 adet prefabrik tuvalet kuran CHP’li Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na soruşturma açtı.

GÜNDEM 14.09.2021 - 14:00 14.09.2021 - 14:10

İçişleri Bakanlığı, CHP’li Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na ‘izinsiz prefabrik tuvalet yapması’ nedeniyle soruşturma açtı.

Malatya’nın CHP’li Arapgir Belediyesi, Kozluk Çayı’nda binlerce kişinin kamp yapması üzerine çayın 500 metre ilerisine 2 adet prefabrik tuvalet kurdu.

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre, ‘milli koruma alanına izinsiz prefabrik tuvalet kurduğu’ ve ‘doğal koruma alanını bozduğu’ gerekçesiyle Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı.

Malatya'nın Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, 2018 yılında AKP'den istifa ederek CHP'ye geçmiş ve son yerel seçimlerde CHP'den aday gösterilerek tekrar belediye başkanlığını kazanmıştı.

CÖMERTOĞLU: SÜREKLİ AĞAÇ KESİMLERİ YAPILIYORDU

İlçede yapılan foto kamp etkinliğine her yıl ziyaretçi sayısının artmasından dolayı bölgede yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğuna dair yetkili kurumlara yazıların yazılmasına rağmen bir cevap gelmediğini belirten Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, şunları söyledi:

“Kozluk Çayında biz 2009 yılında başkan olduktan sonra o alanı talan ediyorlardı sürekli ağaç kesimleri yapılıyordu. 2012 yılında bir yer kamulaştırılarak kamp alanı planı yaptık. Arapgir'in tanıtımına yönelik 2014 yılında ise uluslararası bir foto kamp yaptık. Fotoğraf sanatçılarının yoğun katılımı olmuştu. 2015 ve 2017 yılında tekrar böyle bir festival yapıldı ve katılım 15 bin civarındaydı. 2018 ve 2019 yıllarında tekrar böyle bir organizasyon yaptık o süre içerisinde de 36 bin kişi geldi 2 binin üzerinde çadır kuruldu. Tasarladığımız alanın çok üzerine çıktı ziyaretçi sayısı. 2018 yılında bizim girişimlerimizle bu alanda kimse ağaç kesmesin diye doğal koruma alanı ilan edilsin diye 5 yıl boyunca bakanlığa gidip gelmiştik. Sonrasında bunu başardık ve Milli Parklara önerdik Milli Parklar Müdürlüğü 'de bu alana bakıyor. Bu bölgede kamp kuran kişilerin sayısı yükselmeye başlayınca biz de ilgili yerlere bu alanda yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ve kalıcı prefabrik tuvaletler ve su ihtiyacını gidermek için bazı sistemlere ihtiyaç olduğunu söyledik. İhtiyaç olduğu için çaydan uzak ve kamp alanının yaklaşık 500 metre ilerisinde iki tane erkek ve bayan iki tane tuvalet yaptık. Kamp bitmesine rağmen orada ziyaretçi bitmedi insanlar gruplar halinde gelmeye devam ettiler. 2020 yılında da aynı yoğunluk devam etti. Bu senenin başından beri her hafta 200-300 çadır var alanda.”

“MÜFETTİŞ, 20 GÜNDEN FAZLA BELEDİYEDE İKİ TUVALETİ SORUŞTURDU”

Tuvaletlerin kurulması sonrasında Çevre Şehircilik il Müdürlüğü, Valilik üzerinden bakanlığa soruşturma izni istediğini belirten Cömertoğlu, “Aldığımız duyumlara göre birkaç gün öncesinden AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Çevre Şehircilik Bakanlığına gidiyor sonrasında ise kamp alanına doğal korumadan bir memur gönderiliyor. Kurduğumuz tuvaletlerin doğal korumayı bozduğu ve bunu izin almadan yaptığımız için rapor tutulup Valilik üzerinden İçişleri Bakanlığına gönderilerek soruşturma izni isteniyor. İçişleri Bakanının imzasıyla soruşturma izni verildi ve Soruşturma izninin alınması sonrasında müfettiş gönderildi ve müfettiş 20 günden fazla belediyede iki tuvalet soruşturdu. Ama bir şey bulamadılar” diye konuştu.

“BU TAM ANLAMIYLA BİR REZİLLİK”

CHP'li Cömertoğlu, “Müfettiş, raporunda bu alan içerisinde tuvaletlerin kullanılmaya devam edildiğini ziyaretlerin de olduğu dolayısıyla doğal koruma alanının izinsiz yapılmasına karşın burada böyle bir ihtiyacın olduğu konusunda raporunu tutup bakanlığa verdi. Ancak yazı gelmeden önce biz tuvaletleri de kaldırmıştık orada ve şu anda insanlar orada mağdur. Bu tam anlamıyla bir rezillik, Türkiye'de maskara olacak bir iş yaşadık. Bu tamamen siyasi bir karardır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@