İçişleri Bakanlığı'ndan "30 Ağustos" açıklaması

"30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yasaklandı" haberlerinin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Devletimizin ve özelinde Bakanlığımızın ald...

GÜNDEM 23.08.2020 - 11:38 23.08.2020 - 11:38

"30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları yasaklandı" haberlerinin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Devletimizin ve özelinde Bakanlığımızın aldığı her türlü tedbir kararı, herhangi bir ayrım gözetmeksizin tüm etkinlikler için benzer şekilde alınmaktadır" ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarını tüm ülkede yasaklayan bir genelge yayınladı. Genelgede, “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98’inci yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi” ifadelerine yer verildi. Salgın sürecinde Ayasofya’da toplu ibadet ve Malazgirt Savaşı’nın yıl dönümü gibi etkinliklere izin verilmişti.

SALGIN BAHANE EDİLMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelge ile "pandemi" gerekçesi ile 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin yasaklandığını bildirilmişti. Konunun gündem oluşturması ve ilgili haberler üzerine Bakanlık bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı'dan yapılan yazılı açıklamada "Devletimizin ve özelinde Bakanlığımızın aldığı her türlü tedbir kararı, herhangi bir ayrım gözetmeksizin tüm etkinlikler için benzer şekilde alınmaktadır" ifadelerine yer verildi. Açıklamanın tamamı şöyle:"Bazı basın yayın organlarınca yapılan “İçişleri Bakanlığınca 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamalarının Yasaklandığı” iddiasına yönelik kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılması zaruriyeti ortaya çıkmıştır:1. Ulusal ve Resmi Bayramlar İle Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği hükümleri uyarınca icra edilen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile ilgili Bakanlığımızca alınan yasaklama kararı bulunmamakta olup 19.08.2020 tarihli yazımızla yapılan düzenleme Covid 19 salgını ile mücadelede içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat süreci içerisinde alınması gereken tedbirlerin Valiliklere bildirilmesidir.2. Bu çerçevede Covid 19 salgını ile mücadele süreci başladığı andan itibaren diğer dini ve resmi bayramlarda olduğu gibi bayram kutlamalarında kamu görevlileri başta olmak üzere vatandaşlarımızın fiziki mesafe kurallarına aykırılık oluşturacak şekilde kalabalıklara neden olunmaması için bazı tedbirler alınması ve çeşitli kısıtlamalara gidilmesi Valiliklerimizden istenilmektedir.3. Benzer uygulamalar bu yıl içerisindeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları ile Ramazan ve Kurban Bayramı bayramlaşma programları için de yapılmıştır.4. Koronavirüs salgınının yeniden ivme kazanmaya başladığı bu günlerde bulaşıcılığı çok yüksek olan hastalığın yayılımını azaltmak için her türlü etkinliğin belirlenen kurallar çerçevesinde mümkün olan en kısa sürede tamamlanması bir zorunluluktur.5. Önümüzdeki günlerde 98 inci yıl dönümünü kutlayacağımız Zafer Bayramımızın da içerisinde bulunduğumuz salgın koşullarına göre kutlanması, çelenk sunma ve şehitlik ziyaretlerinin asgari katılımla gerçekleştirilmesi, bunun dışındaki etkinliklerin ise yüz yüze etkinlikler yerine özellikle dijital imkanların kullanılarak yapılması salgınla mücadelenin bir gereği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda resmi programlarda resepsiyonların yapılmaması da salgınla mücadele sürecinin bir gereğidir.6. Bilinmelidir ki salgın şehir, bölge, kişi, etkinlik gibi unsurlara göre hareket etmemektedir. Bu doğrultuda Devletimizin ve özelinde Bakanlığımızın aldığı her türlü tedbir kararı, herhangi bir ayrım gözetmeksizin (resmi-dini bayram, 15 Temmuz anması vb.) tüm etkinlikler için benzer şekilde alınmaktadır.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@