İçişleri Bakanlığı: "Ortaya çıkan manzaranın sorumluluğu DİSK'e aittir"

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, DİSK yöneticilerine yönelik müdahalenin sorumluluğunun konfederasyon yetkililerine ait olduğunu söyledi.İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı,...

GÜNDEM 01.05.2020 - 17:48 01.05.2020 - 17:48

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, DİSK yöneticilerine yönelik müdahalenin sorumluluğunun konfederasyon yetkililerine ait olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, koronavirüs salgını nedeniyle 31 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü  Türkiye genelinde düzenlenen 184 etkinlikle kutlandığını açıkladı ve 1 Mayıs'ın ruhuna uygun olarak kutlanabilmesi amacıyla tüm illerde gerekli izinlerin verildiğini söyledi."Türkiye'de 1 Mayıs etkinlikleri kapsamında 30 Nisan'da 69 ilde 148 etkinlik, bugün ise 18 ilde 36 etkinlik düzenlenmiştir. Düzenlenen bu etkinlikler sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır" diyen Çataklı, İstanbul’da bugün Birleşik Kamu-İş, Enerji-Sen, Hak-İş, Hak-Sen, Nakliyat-İş, Sahim-Sen, Sime-Sen ve Türk-İş organizesinde 10.00-11.30 saatleri arasında 10 kişiyi geçmeyecek şekilde Taksim Anıtı'na çelenk bırakma etkinliklerinin normal olarak sona erdiğini söyledi.

"SORUMLULUK DİSK YETKİLİLERİNE AİT"

Çataklı, DİSK Genel Merkezi önünde toplanan emekçilere müdahalede bulunulmasıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:"1 Mayıs öncesi Bakanlığımız tarafından Konfederasyon yetkilileri ile en üst düzeyde dahi defalarca görüşülmüş olmasına rağmen bugün İstanbul’da DİSK tarafından içinde siyasi kimlikli kişilerin de olduğu yasal olmayan bir yürüyüşe kalkışılmıştır. Tüm uyarı ve ikazlar yapılmıştır. Buna rağmen ısrar edilmiş, gerek ilgili konfederasyon gerekse mensupları için provokasyona açık bir ortam oluşturulmuş, ekiplerimize mukavemet gösterilmiş ve saldırılmıştır. Dünyanın pandemi ile mücadele ettiği, birlik ve beraberlik içinde uyumla hareket etmemiz gereken böylesi bir dönemde, tüm itinamıza rağmen ortaya çıkan manzaranın sorumluluğu maalesef bugünle münasip olmayan davranışları ortaya koyan konfederasyon yetkililerine aittir. DİSK'e ait çelenk, 5 HDP milletvekili, 3 CHP milletvekili, 1 TİP milletvekili olmak üzere toplam 9 milletvekili tarafından 12.40 itibariyle Taksim Anıtı'na bırakılmıştır."

NE OLMUŞTU?

Taksim Meydanı’nda yapılmak istenen sembolik kutlama öncesinde DİSK’in Beşiktaş’ta bulunan merkez binası polis ablukasına alındı. DİSK dün yaptığı yazılı açıklamayla bugün saat 09.00’da Taksim Anıtı’na çelenk bırakarak, sembolik olarak 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayacağını duyurmuştu. Söz konusu ablukanın DİSK’in Taksim’e çıkmasına engellemeye yönelik olduğu öğrenildi.

TAKSİM'DE MÜDAHALE: GÖZALTILAR VAR

Bina etrafının polis ablukasına rağmen bir süre sonra DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve konfederasyona bağlı sendika yöneticileri hazırlanan 1 Mayıs çelengi arkasınnda binadan çıktı. Ancak Çerkezoğlu ve sendika yöneticilerinin önü polislerce kesildi. Yapılan görüşmelere rağmen sendikacıların Taksim’e yürümelerine izin verilmeyeceği ifade edildi. Sendikacılar engellemeye rağmen Taksim’e doğru yürümeye başlayınca polis müdahale etti. Aralarında DİSK Genel Başkanı'nında olduğu birçok kişi gözaltına alındı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@