İçişleri Bakanlığı: 251 kadın katledildi

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesiyle birlikte kadına yönelik şiddet katliamlar da artmaya başladı. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, 15 Kasım itibariyle 251 kadın katledildi.

SİYASET 25.11.2021 - 09:48 25.11.2021 - 10:20

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 il valisinin video konferans sistemiyle bağlandığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkez'inde (GAMER) düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Toplantısı”na katıldı.

Soylu, "15 Kasım itibarıyla bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi. Geçen yılın tamamında bu sayı 268'di. Bu yıl, bu sayının üstünde kalacağımız görülüyor. Testere dişi gibi inişli çıkışlı bir grafik var, batılı ülkeler de böyle. Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağımız anlaşılıyor. Söz konusu olan istatistik rakamlar değil, insanın canı olduğu için bu meseleye özellikle önümüzdeki bir ayda hızlı şekilde vaziyet almamız lazım" dedi.

"ŞU ANDA AKTİF 287 KELEPÇE VAR"

Elektronik Kelepçe Merkezi'nde bin kelepçe kapasitesi olduğunu söyleyen Soylu, "Tüm Türkiye'de şu an aktif 287 kelepçe var. Süresi tamamlanan kelepçe uygulaması sayısı 501. Yani toplam 788 kelepçe kararı verilmiş, uygulanmış ve uygulanıyor. Bu noktadan hareketle, koruyucu önleyici tedbir kararlarının, kelepçe kararlarının sayısını arttırmaya gayret içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Barıştırıp evlerine yollamak kolay bir yöntemdir ama görülüyor ki çözüm değil" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık ise, aile içi şiddetin ve kadına yönelik şiddetin toplumun her kesimini ilgilendirdiğini söyledi. Tüm kurumların birlikte çalışması gerektiğini belirten Yanık, hakim ve savcılardan koruma tedbirleri kapsamında verilen elektronik kelepçe kararının titizlikle uygulanmasını istedi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST