İçişleri Bakanı Soylu: "Çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız"

İran'da bulunan Afganların göç açısından Türkiye için tehdit olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İran'da bulunan 3,5 milyon Afganlının 2 milyonu hareket etmeye hazır" dedi.

GÜNDEM 22.10.2021 - 10:55 22.10.2021 - 11:24

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HAK-İŞ Konfederasyonu 46'ncı kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Afgan göçüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İRAN'DAKİ AFGANLARIN 2 MİLYONU HAREKET ETMEYE HAZIR"    

Bakan Soylu, "3,5 milyon Afganlı var İran'da. 2 milyonu hareket etmeye hazır, günlük 2 bin kişinin kişinin geldiğini düşünürsek çok ciddi bir göç tehdidi ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

BÜYÜKELÇİLERE TEPKİ

10 büyükelçinin Osman Kavala hakkındaki "serbest bırakılsın" çağrısına yönelik de konuşan Süleyman Soylu, “10 tane büyükelçi hukuka müdahale eden bir açıklama yapıyor. Ne pervasız, ne edepsiz bir açıklama. Yarın bizden Apo'yu da çıkarmamızı isteyebilirler. Selahattin Demirtaş'ı da çıkarmamızı isteyebilirler” yorumunda bulundu.

Bakan Soylu, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ‘kara paranın aklanması’ ve ‘terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı’ için gri listeye alınmasıyla ilgili olarak ise “Bir eksiğimiz vardı. Osman Kavala'yı serbest bırakmadık, Demirtaş'ı serbest bırakmadık. PKK ve FETÖ ile mücadelede kimseden talimat almadık. Bu kararın siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST