Biden, eski ABD Hazine Bakanı Lew'ü İsrail Büyükelçisi olarak aday gösterdi Biden, eski ABD Hazine Bakanı Lew'ü İsrail Büyükelçisi olarak aday gösterdi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı uçağı olarak yıllarca kullanıldıktan sonra satılan ve Ağustos ayında Brezilya’da ağzına kadar kokainle dolu olarak el konulan uçağın pilotuyla ilgili karar verildi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, V.D.’nin Brezilyalı avukatı Nestor Santiago’nun yaptığı açıklamada, Ceara Federal Mahkeme Başkanı’nın, savcının talebine uyduğunu ve pilotun tahliyesine karar verdiğini açıkladı. Santiago, Türk pilot V.D.’nin salıverme işlemlerinin devam ettiğini önümüzdeki 24 saat içinde serbest bırakılmasını beklediklerini kaydetti.

24 BAVUL DOLUSU KOKAİN

Resmi kayıtlara göre, 4 Ağustos’ta Brezilya’daki küçük bir kasaba olan Ribeirao Preto’dan kalkan uçak resmi kayıtlara göre Brüksel’e giden uçakta bir İspanyol yolcu ve Türk mürettebat vardı.

Şeyhmus Özkan’ın sahibi olduğu ACM firmasına ait uçak, gümrük ve pasaport işlemleri için Fortaleza’ya zorunlu iniş yaptı. Buradaki kontrollerde 24 bavulda 1200 tablete bölünmüş 1 ton 303 kilogram 99 gram kokain bulundu.

Türkiyeli kaptan Pilot V.D., baskın sırasında motorları çalıştırıp kaçmaya yeltenmiş, Brezilya polisi silah doğrultarak uçağı durdurmuştu. V.D. ile İspanyol yolcu Angel Alberto Gonzalez Valdes olayın ardından tutuklandı.

'ATA’YI BREZİLYA POLİSİ KULLANIYOR

Bir zamanlar Türkiye Cumhuriyeti başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı uçağı olarak kullanılan uçak, mahkeme kararıyla Brezilya Polisi  tarafından kullanılmaya başlandı.

İSPANYOL YOLCU ÖLDÜ

İspanyol yolcu Valdes tutukluyken, kaldırıldığı hastanede 24 Ekim günü hayatını kaybetmişti. Mahkeme Başkanı, kanserden öldüğü açıklanan Valdes’in ölüm nedeninin tespiti için Adli Tıp’a sevketmişti.