İBB Meclisi'nde AKP ve MHP oylarıyla Cübbeli Ahmet'e kıyak

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün onursal başkanı olduğu ‘Hoca Ahmet Yesevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait yaklaşık 1000 metrekarelik alan İBB'deki AKP ve MHP oylarıyla s...

GÜNDEM 26.07.2020 - 11:02 26.07.2020 - 11:02

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün onursal başkanı olduğu ‘Hoca Ahmet Yesevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ait yaklaşık 1000 metrekarelik alan İBB'deki AKP ve MHP oylarıyla sosyal tesis olarak ilan edildi.

İBB Meclisi'ndeki AKP ve MHP'li üyeler, Cübbeli Ahmet'e ait 1000 metrekarelik alanın sosyal tesis olarak kabul edildi.

AKP-MHP OYLARIYLA KABUL EDİLDİ

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, mülkiyeti Hoca Ahmet Yesevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde bulunan kayıtlı taşınmazların, dernek işleri doğrultusunda kullanılmak üzere “Sosyal Kültürel Tesis Alanına” alınması talebi ile İBB tarafından plan değişiklikleri hazırlandı. Plan değişikliği ile 1000 metrekarelik parsel “sosyal kültürel tesis alanı” ilan edildi. Yapılacak binanın yüksekliği de 15.50 metre olarak belirlendi. Parseller, tarihi yarımada sınırları içinde bulunduğu için yasa gereği değerlendirilmek üzere koruma kurullarına gönderildi. Kurul süreci de tamamlandı ve İBB Meclisi Temmuz ayı oturumlarında plan değişikliği tekrar gündeme alındı. İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün 3 Mart 2020 tarihli onayı doğrultusunda plan değişikliği de uygun bulundu. Daha önceki plan değişikliği kararlarına da katılmayan CHP grubu, son karara da “hayır” oyu kullandı. Cübbeli Ahmet Hoca'nın derneğine ait olan arazinin imarı, çoğunluğu elinde bulunduran AKP-MHP grubunun oyları ile kabul edildi. 2005 yılında kurulan dernek, 25 Mayıs 2015 tarihinde “kamu yararına çalışan dernek statüsü” kazandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@