İBB'nin AKP tarafından yönetildiği dönemde; iştiraki KİPTAŞ aracılığıyla gerici İlim Yayma Cemiyeti'nin yurdu için 'adrese teslim' ihale düzenleyip 2 milyon 750 bin lira harcadığı ortaya çıktı.

AKP tarafından yönetildiği dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (KİPTAŞ), yandaş İlim Yayma Cemiyeti’nin yurdu için 2 milyon 750 bin lira harcadığı ortaya çıktı.

İHALE DÜZENLENDİ

KİPTAŞ, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine aylar kala İlim Yayma Cemiyeti’nin İstanbul Üsküdar’daki Çamlıca Camii’nin yanına inşa ettiği 'Çamlıca Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu' için bir ihale düzenledi. 'Yurt Binaları İkmal İnşaatı Tamamlama' adı altında 14 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen ihaleyle Kibritçi İnşaat’a yurt inşaatın tamamlanması için tam 2 milyon 750 bin lira ödendi.

"İSTEDİĞİN FİRMAYA İHALE VERME" MADDESİ

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre ihale, Kamu İhale Kanunu’nun 'doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların' ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi uzun yıllardır 'işi istediğin firmaya verme' maddesi olarak da yorumlanıyor.

İLİM YAYMA CEMİYETİ'NİN YÖNETİMİNDE CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI VAR

İlim Yayma Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tülün, AKP İstanbul teşkilatının kurucuları arasında yer alırken aynı zamanda da uzun bir süre AKP İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttü. Ayrıca, İlim Yayma Cemiyeti’nin yönetiminde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP Rize Milletvekili İsrafil Kışla ile kamudan 7 yılda tam 366 milyon lira değerinde 260 ihale alan AKP'li İBB Meclisi üyesi Ömer Akbulut gibi çok sayıda da AKP’li de yer alıyor.

Gözden kaçırmayın

Altaylı, “YSK’dan oy akışı kesilecek, SADAT kontrolünde gruplar sokağa çıkacak” Altaylı, “YSK’dan oy akışı kesilecek, SADAT kontrolünde gruplar sokağa çıkacak”

USULSÜZLÜK İDDİALARI

Resmi internet sitesinde KİPTAŞ’ın misyonu, 'her gelir grubuna uygun', 'kâr odaklı değil, insan odaklı' projeler üreterek, 'birlikte güven inşa etmek;' olarak tanımlanıyor. Öte yandan KİPTAŞ’ın yaptığı Çatalca Konutları’nı 2015 yılında AKP’li yöneticilerin, THY yetkililerinin, AKP’li belediye çalışanlarının ve AKP’ye yakın bazı vakıfların yöneticilerinin aldığı da ortaya çıkmıştı. O dönem çok sayıda talep olmasına karşın kura çekimi yapılmadığı ve dairelerin önceden belirlenen kişilere satıldığı ileri sürülmüştü.

ŞAİBELİ SATIŞ

İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, dairelerin dar gelirli yurttaşlar için yapıldığını belirterek "İki bin dairenin 100’er bin lira karşılığında AKP’li isimlere verildiği tespit edildi. Dar gelirli ihtiyaç sahibi insanlar için üretilen konutlar, şeffaf olmayan bir süreçte şaibeli bir şekilde satılmış. Bu insanların belki de 10’uncu dairesi" demişti.

BİLAL ERDOĞAN'IN OKULUNA 15 MİLYON LİRA HARCAMA

Geçtiğimiz haftalarda da İBB iştiraki KİPTAŞ’ın, AKP döneminde Bilal Erdoğan'ın mezun olduğu Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi için yaklaşık 15 milyon lira harcadığı ortaya çıkmıştı. 2015 ve 2018 yıllarında lisesinin binaları ve mobilyaları KİPTAŞ'ın bütçesinden yenilenmişti.