13.12.2019, 16:25

'I Believe I Am Gay' sergisi açıldı

Hollandalı fotoğraf sanatçıları Hadas Itzkovitch ve Anya Van Lit’in 'I Believe I Am Gay' sergisinde dindar LGBTQ+ bireylerin hayatlarındaki zorlukları, çıkmazları portreleyerek sanatseverlere sunuyor. Sergi 19 Ocak 2020 tarihine kadar sanatseverlere açık olacak.

Poşe Sanat Galerisi’nde 7 Aralık günü 'I Believe I Am Gay' sergisi açıldı. Amsterdam Belediyesi ve Hollanda Konsolosluğu tarafından desteklenen, 18 portrenin sergilendiği sergi 19 Ocak 2020 tarihine kadar kapısı sanatseverlere açık olacak. Serginin açılışının ardından söyleşi düzenleyen sanatçılar açıklamalarda bulundu.

“DEĞİŞİM GERÇEKLEŞEBİLİR”

Serginin açılışının ardından açıklamalarda bulunan sanatçılar "Avrupa’da LGBTQ+'ın parçası olan bireyler daha organize bir topluluk olduklarından kendilerini ifade etmekte dünyanın geri kalanındaki LGBTQ+ bireylerden daha az zorluk çekiyorlar. Fakat sanatçılar, Papa Francis'in yaklaşımı gibi, olumlu gelişmeler ile bir değişimin gerçekleşeceğine inanıyorlar" dedi.

“ÜLKELERDEKİ BASKI KÜLTÜRÜ DEĞİŞİK”

Portelerde Türkiye’den de bir kişinin bulunduğunu belirten Anya Van Lit, başta Birkan’ın ismini vermek istemediğini fakat sonrasında fikrini değiştirdiğini Hollanda’da yaşasa dahi birçok insanın bulundukları gruplardan etkilendiğini belirtti.

“TÜRKİYE’DE MEKAN BULMAKTA ZORLANDIK”

Açıklamalarına devam eden Anya Van Lit “Türkiye’de mekan bulmakta zorlandık ve bize kapılarını açan  Poşe Sanat Galerisi’ne teşekkür ediyoruz” dedi. Serginin 19 Ocak tarihine kadar açık olacağını belirten Anya van Lit, 12 Aralık’ta Holllanda Konsolosluğu’nda yapılacak olan 'ART & LGBT+ACTIVISM' etkinliğine çağrıda bulundu.Hadas Itzkovitch (1977) Lahey’deki Kraliyet Sanat Akademisi’nde fotoğraf eğitimi aldı. Anya Van Lit (1968), Breda’daki St Joost Sanat Akademisi’nde fotoğrafçılık okudu. İkilinin eserleri hem ulusal hem de uluslararası alanlarda geniş çapta sergilendi ve yayınlandı; projelerini gerçekleştirebilmek için de sayısız destek ödülü aldılar.Itzkovitch ve Van Lit 2019 yılında “Free Press Unlimited Best Report” ödülüne layık görüldü.[video width="1280" height="720" mp4="https://neo.dokuz8haber.net/wp-content/uploads/2019/12/sergi-video.mp4"][/video]

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@