Hürriyet yazarı Ergin: "Covid-19 ile mücadelede Haziran başı rakamlarına döndük"

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, günlük vakalardaki artışa dikkat çekerek, "COVID-19 ile mücadelede haziran başı rakamlarına döndük" değerlendirmesinde bulundu.Hürriyet yazarı Sedat Ergin, günlü...

GÜNDEM 25.07.2020 - 11:41 25.07.2020 - 11:41

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, günlük vakalardaki artışa dikkat çekerek, "COVID-19 ile mücadelede haziran başı rakamlarına döndük" değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, günlük vakaların Haziran ayı sonunda 500’lere inmesi beklenirken, vakaların 1200-1300 aralığındaki bir banda girdiğini belirtti. Ergin, "COVID-19 ile mücadelede haziran başı rakamlarına döndük" ifadelerini kullandı.

"BİLİM KURULU NORMALLEŞMEYE GEÇİŞ AŞAMASINDA ZEMİN KAYBETTİ"

"Vakalarda neden böyle oldu? Kuşkusuz burada pek çok faktör rol oynuyor?" sorusunu gündeme getiren Ergin, yazısında şu değerlendirmede bulundu:"Fırtınanın atlatılmasından sonra normalleşmeye geçiş sürecine sert bir şekilde girilmiş olması akla ilk gelen faktörlerden biridir. Bir başka deyişle, 'kademeli normalleşme yerine hızlı ve toplu normalleşme' tercihi ağır basmıştır. Ekonominin canlanması, turizm sezonunun değerlendirilmesi gibi saikler de bu tercihte önemli bir rol oynamıştır. Bu arada, kriz döneminin yönetiminde kritik bir rol oynayan Bilim Danışma Kurulu’nun karar alma sürecindeki ağırlığının, normalleşmeye geçiş aşamasında zemin kaybetmiş olması da bir faktör olarak göz ardı edilmemelidir. Ayrıca, toplumun normalleşmeye hazırlanması ve geçiş döneminin iletişiminin yürütülmesine dönük daha etkili stratejiler geliştirilmiş olsaydı, bugün daha farklı bir noktada olabilirdik."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@