Hulusi Akar: "Almanya bize adı konmamış bir silah ambargosu uyguluyor"

Savunma Bakanı Akar, "Adı konmamış bir tutum, ambargo var Türkiye’ye karşı. Biz de kendilerine her vesileyle bunun sadece Türkiye’ye değil NATO ittifakına da zarar verdiğini söylüyoruz" dedi.

GÜNDEM 14.09.2021 - 11:49 14.09.2021 - 11:54

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik adı konmamış bir silah ambargosu uyguladığını belirtti.

Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, bugünkü köşesinde konuya ilişkin Akar ile görüştüğünü yazdı.

"BU TUTUM NATO İTTİFAKINA DA ZARAR VERİYOR"

Akar’ın 2 Şubat 2021’de "Türkiye’nin alacağı bazı askeri malzemelerin ihraç izinleriyle ilgili sorunlar çıkabiliyor. Bu, Almanya’nın iç siyasetindeki bazı olumsuz tutumlardan kaynaklanıyor. Yüzlerce askeri malzeme söz konusu, tank motorları, obüs bataryalarının motorları da dahil olmak üzere...” dediğini hatırlatan Ergin, yazısında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Akar bu açıklamasını, geçen 2 Şubat tarihinde Berlin ziyareti sırasında Alman mevkidaşı Annegret Kramp-Karrenbauer ile görüşmesinden tam dört gün sonrasına rastlayan mülakatımız sırasında bir sorumuz üzerine yapmıştı.

Berlin ziyaretinin kritik bir başlığında Türkiye’nin Almanya’dan askeri alımlarda karşılaştığı sıkıntıların aşılması talebi yer alıyordu. Milli Savunma Bakanı, görüşmeler sırasında Alman muhatabına ihraç izinlerinde sıkıntı yaşanan silah ve askeri malzemenin bir listesini de iletmişti.

Kramp-Karrenbauer de buluşmadan sonra yaptığı açıklamada 'bazı zor konuların görüşüldüğünü' söylemişti. Alman Savunma Bakanı’nın geçen Haziran ayındaki Türkiye ziyaretinde bu dosya bir kez daha gündeme gelmişti.

Milli Savunma Bakanı Akar’la Perşembe günkü sohbetim sırasında Almanya ile silah ve askeri malzeme alımında yaşanan sorunların aşılması konusunda bir gelişme olup olmadığını sorduğumda şu yanıtı aldım:

‘Maalesef hiçbir değişiklik yok. Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer geçen yaz başında geldiğinde de kendisiyle aynı konuları konuşmaya devam ettik. Maalesef adı konmamış bir tutum, ambargo var Türkiye’ye karşı. Biz de kendilerine her vesileyle bunun sadece Türkiye’ye değil aynı zamanda NATO ittifakına da zarar verdiğini söylüyoruz.’”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@