Hollanda'da 19 çocuk koronavirüs benzeri yeni hastalığa yakalandı

Hollanda'da son günlerde koronavirüs benzeri yeni bir hastalık tartışılıyor. 19 çocuğun bu yeni hastalığa yakalandığı belirtildi.Hollanda Pediatri Derneği (NVK), 2 hafta önce çocuk doktorlar...

DÜNYA 25.05.2020 - 18:16 25.05.2020 - 18:16

Hollanda'da son günlerde koronavirüs benzeri yeni bir hastalık tartışılıyor. 19 çocuğun bu yeni hastalığa yakalandığı belirtildi.

Hollanda Pediatri Derneği (NVK), 2 hafta önce çocuk doktorlarından, karşılaştıkları yeni hastalıkla ilgili vakaları bildirmelerini istedi. Hekimler, 19 çocukta yeni hastalığa ilişkin belirtilerle karşılaştı. Bu çocukların 10’unda koronavirüs saptandı.

"5 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLARI ETKİLİYOR"

BBC'nin haberine göre Hollandalı çocuklarda, neredeyse sadece 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir Kawasaki hastalığı ve toksik şok sendromu (TSS) belirtileri görüldü. Çocuklardan sadece 4’ü, 5 yaşından küçüktü. Diğerleri ise, 5-18 yaş aralığındaydı.

BU HASTALIĞA İLK OLARAK İNGİLTERE'DEKİ ÇOCUKLAR YAKALANDI

Covid-19 ile ilişkilendirilen yeni hastalığa ilişkin vakalar ilk olarak İngiltere'de ortaya çıktı. Bunu İrlanda, Belçika, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD'deki vakalar izledi.Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) hazırladığı bir rapora göre Avrupa genelinde 230 çocuk, 'muhtemelen bu yeni hastalık nedeniyle' hayatını kaybetti. İngiltere'de 14, Fransa'da da 9 yaşındaki bir çocuk bu hastalık yüzünden hayatını kaybederken, Fransa'da geçen hafta toplam vaka sayısının 135'e yükseldiği açıklanmıştı.ABD medyasına göre de, New York'ta 3 çocuk, bu rahatsızlık nedeniyle öldü. New York'ta 102 çocukta yeni hastalığın saptandığı belirtildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@