Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye yönelik suikast planına karıştığı kuşkusuyla Lahey Birlik Partisi lideri Arnoud van Doorn'un gözaltına alındığı ve dün serbest bırakıldığı öğrenildi.

Hollanda’da Başbakan Mark Rutte'ye yönelik saldırı veya kaçırılmasına yönelik edinilen istihbaratın ardından güvenlik önlemleri artırıldı. Hollanda basınında yer alan haberlere göre Rutte'nin "Mocro-mafya" adlı organize suç örgütünce hedef alındı ve bu çeteyle bağlantılı gözcüler tarafından izlendi. Rutte'nin güvenlik servisinden yapılan açıklamada, Başbakan Rutte ile aynı bölgede olduğu sıradaki şüpheli hareketleri nedeniyle Lahey Birlik Partisi lideri Arnoud van Doorn'un da geçen pazar günü gözaltına alındığı belirtildi. Van Doorn, polise verdiği ifadenin ardından dün serbest bırakıldı.

Fransız parlamentosu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı Fransız parlamentosu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladı

"YAPILAN ZORBALIKTIR"

Arnoud Van Doorn'un avukatı Anis Boumanjal, gözaltına alınmasının makul suçluluk şüphesi olmadığı için gereksiz olduğunu vurguladı. Van Doorn, Geert Wilders'in liderliğindeki İslam ve yabancı karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nden 2011'de ayrılmış ve İslam'ı seçmişti. Lahey Belediyesi Encümeni olan Arnoud Van Doorn, "Müslüman bir siyasetçi olduğu için ve isminin lekelenmesi istendiği için haksız yere gözaltına alındığını" savundu. Başbakan Rutte'nin bulunduğu bölgeye suikast girişimi için değil, her zaman yaptığı gibi pazar sabahı yaşlı ve bakıma muhtaç olan annesini ziyarete gittiğini söyleyen Van Doorn, "Beni yıpratmaya çalışan Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumuna (NCTV) karşı büyük bir dava açacağım ve tazminat talebinde bulunacağım. Bu bana yapılan tamamen bir zorbalıktır" dedi.