HKP'den Sürat Kargo'nun satışına ilişkin suç duyurusu: "Usulsüzlük yapıldı"

Halkın Kurtuluş Partisi, TMSF'nin Sürat Kargo’nun satışına ilişkin ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

GÜNDEM 12.08.2021 - 13:00 12.08.2021 - 13:02

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Sürat Kargo’nun satışına ilişkin ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu aktardı.

"KAMU ZARARA UĞRATILDI"

HKP avukatlarının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, TMSF tarafından yapılan ihalede değeri 2 milyar lira dolayında olan Sürat Kargo’nun 335 milyon 500 bin liraya satılarak kamunun zarara uğratıldığı iddia edildi. 

Sürat Kargo'yu satın alan Port Kargo'nun sahibi Halil İbrahim Bacacı, TMSF Kurulu Başkanı ve yetkilileri hakkında, “bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak”, “ihaleye fesat karıştırma”, “görevi kötüye kullanma” ve “nüfuz ticareti” suçlarını işledikleri öne sürüldü.

"SATIN ALAN FİRMANIN SAHİBİ BİLAL ERDOĞAN'IN ARKADAŞI"

ANKA'nın aktardığına göre, suç duyurusu dilekçesinde; Sürat Kargo’nun kârının son iki yılda yaklaşık 188 milyon Türk lirası olduğu, kendi sektöründe üçüncü büyük şirket olduğu ve değerinin ise 2 milyar Türk lirasına yakın olduğuna dikkat çekildi. 

Dilekçenin devamında; “Değerinin olması gereken rakamın çok çok altında gösterilerek satılması, araştırmaya ve soruşturmaya muhtaç olduğunun göstergesidir” denildi. Dilekçede; Sürat Kargo’yu TMSF’den satın alan Port Kargo’nun sahibi Halil İbrahim Bacacı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olduğu iddiasına yer verildi.

"BU İHALE HUKUKA AYKIRI"

Dilekçede; TMSF’nin bir kamu kuruluşu olduğuna dikkat çekildi. TMSF’nin yetki ve görevleri ile söz konusu satış ve ihale usullerinin yasalarla belirlendiğine vurgu yapıldı. 

İhalenin yasaya aykırı olduğu belirtilen dilekçede, “Ülke gündemini cayır cayır yanan ormanların oluşturduğu günlerde, adeta yangından mal kaçırırcasına yapılan ihale sonucu, kamuyu 1 milyar Türk lirasından fazla zarara uğratan bu ihaleyi hukuka aykırı biçimde yapanlar ve hukuka aykırı biçimde ihaleyi alanlar hakkında Türk Ceza Kanunu maddelerinden soruşturma başlatılmalıdır” denildi. Dilekçede yer alan isimler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

"NEDEN 2 MİLYAR TL DEĞERİNDE BİR ŞİRKET 335 MİLYON TL’YE SATILIR?"

Suç duyurusuna ilişkin HKP MYK Üyesi Av. Doğan Erkan, şu açıklamayı yaptı:

"Neden 2 milyar TL değerinde bir şirket 335 milyon TL’ye satılır? Cumhuriyet savcılarına sadece bu soruyu sormalarını istiyoruz. Bu soruyu sorduklarında ve diğer vurgunlarda da sadece bu soruyu sorarlarsa bu vurgun düzeninin üzerine gidilecektir. Artık AKP’nin vurgun, soygun, kamu mallarını yok ettiği, yerle bir ettiği bu düzende artık bunların hesabı sorulmak zorundadır. Biz yine görevimizi yaptık, Halkın Kurtuluş Partisi olarak suç duyurumuzu verdik. Kamu malının ve kamu hakkının peşinde olmaya devam edeceğiz, kamuyu soyup soğana çevirenlere, kamuyu zarara uğratanlara ve bunu bile isteye yapanlara karşı mücadelemiz sürecek. Peşlerini bırakmayacağız, kamu mallarını yok ettiler ama biz yakalarında olmaya devam edeceğiz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST