Hırvatistan Parlamentosu'nun 13 Mayıs'ta kabul ettiği euro para birimine geçişi, Euro Bölgesi de onayladı. 2013'ten beri Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan, 1 Ocak 2023'ten itibaren euro kullanmaya başlayacak.

ABD'de orman yangınları nedeniyle yüzlerce bina tehdit altında ABD'de orman yangınları nedeniyle yüzlerce bina tehdit altında

Eurogroup Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, Hırvatistan'ın parlamentoda 117 milletvekili ile onayladığı yasanın gerekliliklerini yerine getirdiğini ve ülkenin 1 Ocak 2023'te euro geçebileceğini açıkladı.

Hırvatistan Parlamentosu'nun euro'ya geçiş yasasını onaylamasının ardından, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası da incelemelerde bulundu ve ülkenin, Euro Bölgesi'nin 20'nci üyesi olmasını kabul etti.

Euro para birminin 1999 Ocak'ta yürürlüğe girmesinin ardından 2002'de Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksemburg ve Portekiz'in oluşturduğu 11 ülkkeyle hayata geçen Euro Bölgesi, daha sonra Estonya, Güney Kıbrıs, Letonya Litvanya, Malta, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan'ın katılımıyla genişlemişti.