Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Hilvan'da 2 Haziran'da yenilenecek olan yerel seçim çalışmalarını sürdürüyor. Yoğun bir tempo ile süre gelen çalışmalara bugün kadınlar öncülük etti. DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DEM Parti milletvekilleri Dilan Kunt Ayan, Öznur Bartın, Halfeti Belediye Eşbaşkanı Saniye Bayram, önceki dönem Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Parti Meclisi (PM) ve çok sayıda kadın katıldı. Kadınlardan oluşan heyetin ilk durağı ilçe merkezine yakın bir tarlada çapa işi yapan kadın emekçileri ziyaret etmek oldu. 

Kadınların yaşadığı sorunları dinleyen heyet, taleplerini dinledi. Hilvan Belediye Eşbaşkanı Garip Yeşil, toplumun yarısını kadın olduğunu belirterek "Kadınlar için iş istihdamı yararatacağız. Toplumun hepsini bir araya getirip, Hilvan'ı huzurun merkezi haline getireceğiz. Birlikte karar alıp birlikte yöneteceğiz. Kendimizede halkımıza da güveniyoruz. Bir kez kazandık bir kez daha kazanacağız" dedi. Emekçi kadınlar ise sadece DEM Parti'nin kadınların hakkını savunduğunu belirterek, tam destek sözü verdi. 

KADIN BULUŞMASI 

Heyet ardından kırsal Yenidoğan mahallesinde kadınlar ile bir araya geldi. Buluşmaya çok sayıda kadın katıldı. Buluşmada konuşan DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, seçimlerin önemine değinerek eşbaşkanlık ile ilgili bilgi verdi. Kadınların DEM Parti yönetimi ile birlikte belediyeye gitmeye başlayacağını belirten Türkoğlu, "Biz yönetirsek kendi ihtiyaçlarımızı hayata geçiririz. Hilvan belediyesi halkın belediyesi yapmak için geliyoruz. Sorunları biliyoruz, çözümü de biliyoruz. Onurlu bir mücadeleyi birlikte kuracağız. Sizin talep ve önerileriniz bizim için önemli" diye konuştu. Eşbaşkan Adayı Garip Yeşil de seçimlerin önemine değinerek, belediye yönetiminin DEM Partiye geçmesinden sonra hayata geçirilecek projeleri anlattı. Yeşil belediyeyi eşbaşkanlık ile bütün kadınlarla birlikte yöneteceklerini kaydetti. Ardından buluşmaya katılan kadınlar talep ve önerilerini anlattı. Bir kadın "Coğrafya kaderdir" söylemine karlı olduğunu belirterek, ilçenin 45 yıldır bilinçli bir şekilde "geri bırakıldığını" sözlerine ekledi. Kadınların Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektiği buluşma "Jin jîyan azadî" sloganları ve atılan zılgıtlar ile son buldu. 

Ardından heyet, Bağlaç kırsal mahallesinde kadınlar ile bir araya geldi. DEM Parti İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, DEM Parti ve geleneğini sürdürdüğü partilerin belediye yönetimi örneklerini, kadınların belediyeye katılımı ile ilgili aktarımda bulundu. 

ÇÖZÜM DEM PARTİ BELEDİYECİLİĞİ 

DEM Parti milletvekili Öznur Bartın, Halfeti  Belediye Eşbaşkanı Saniye Bayram'ın içinde yeraldığı heyet Milisaray ve Kırbaşı kırsal mahallelerinde kadınlar ile bir araya gelerek, taleplerini dinledi. Mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kadınlar maruz kaldıkları hak ihlallerinin anlatarak, DEM Parti yönetiminde belediyenin çözüm olmasını talep etti.