Afet Risk Analiz Sistemi (ARAS) projesi kapsamında hazırlanan heyelan risk haritasına göre Trabzon ilinin toplam yüzölçümünün yüzde 16’sının yüksek risk altında olduğu belirlendi.

Kurban Bayramı'nda İstanbul'da hava yağışlı olacak Kurban Bayramı'nda İstanbul'da hava yağışlı olacak

Küresel iklim değişikliğinin sonuçları nedeniyle, ani ve yoğun yağışların sel ve heyelan oluşturarak can ve mal kaybına neden olduğu Karadeniz Bölgesi'nde riskli alanlar belirleniyor.

Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) tarafından yürütülen Afet Risk Analiz Sistemi (ARAS) projesi kapsamında Türkiye'nin en fazla heyelan yaşanan illerinden biri olan Trabzon'da, tehlike ve risklerin nerede ve ne düzeyde olduğunu gösteren heyelan tehlike haritası oluşturuldu.

100 BİNE YAKIN BİNA TEHLİKE ALTINDA

Haritaya göre, 750 kilometrekarelik bir alan veya ilin 4 bin 685 kilometrekarelik toplam yüzölçümünün yaklaşık yüzde 16'sı yüksek ve çok yüksek riskli alan olarak belirlendi. Şehirdeki 268 bin 460 binadan 16 bin 392'si aşırı tehlikeli yerlerde, 83 bin 220'si yüksek dereceli alanlarda ve 64 bin 288'i orta derecede tehlikeli yerlerde bulundu. Düşük tehlikeli bölgeye toplam 104 bin 560 yapı dahil edildi.

Kırsalda gelişigüzel yapılan kazıların heyelanlara büyük etkisi olduğunu söyleyen AFAD İl Müdürü Ömer Kırcalı, şehrin heyelan tehlikesine açık olduğunu ve konutların heyelan tehlikesi olan alanlarda bulunduğunu söyledi. Yeni yapılacak konut ve bina çalışmalarında teknik mühendislik hizmeti alınmasında yana olduklarını vurgulayan Kırcalı, vatandaşların belediyeye müracaat ederek afet riskli olmayan alanlarda yapılaşmaları gerektiğini belirtti.