Veri Kaynağı’nın toplumda ekonomiye dair yaygın olan düşünce ve davranış biçimi araştırmasına göre, her 100 kişiden 57’si geçinemediğini belirtirken, 74’ü tasarruf edecek imkanın kalmadığını kaydetti.

Veri Kaynağı portalı, “Türkiye Ekonomi Hakkında Ne Düşünüyor?” sorusu üzerinden toplumda ekonomiye dair yaygın olan düşünce ve davranış pratiklerini ölçtü. 

YÜZDE 57'Sİ GEÇİNEMEDİĞİNİ BELİRTİYOR 

Bu haftaki bültenini yayınlayan Veri Kaynağı’nın araştırmasına göre, son bir yılda her 100 kişiden 57,2’si kendisini / ailesini geçindiremediğini belirtiyor. 

Gözden kaçırmayın

Ereğli'de çiftçiye uzman destekli tarım reçetesi: "Ürün kaybı önlendi, verim arttı" Ereğli'de çiftçiye uzman destekli tarım reçetesi: "Ürün kaybı önlendi, verim arttı"

TASARRUF YAPMA İMKANI KALMADI 

2021 yılında yapılan araştırmaya göre, her 100 kişiden 74,4’ünün aylık harcamalarından sonra tasarruf yapacak imkanı kalmadı. Yine her 100 kişiden 54.6’si tasarruf edecek parası olsa bununla altın alacağını belirterek, TL’ye güveni olmadığını gösteriyor. Parasını TL olarak bankaya yatıracağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 14,5'te kalıyor. Araştırmaya katılanlar, Türkiye ekodnomi açısından en önmli üç konu faizlerin yükseliği, enflasyonun yüksekliği ve gıda ürünlerindeki fiyat artışıından şikayetçi. 

Araştırmaya göre, "Sizce Türkiye’de yakın dönemde yaşanan ekonomik zorlukların temel nedeni nedir?" sorusuna katılımcıların yüzde 20,7'si faizlerin yüksek olması cevabını verdi.