Osman Kavala hakkındaki casusluk suçlamasına delil olarak Henri Barkey'le yemek yemesi gösterilmişti. Barkey, yaptığı açıklamada yemekte Osman Kavala'yla değil, ünlü bir Türk gazeteciyle olduğunu söyledi ve ekledi: "O gece aynı lokantada başka bir masada yemekte olan, benimle o haftaki konferansa katılmış Sylvia ve Marwa'nin adlarının bile iddianameye yazılıp (belli ki o gece lokantada olan kişiler araştırılmış) benim asıl yemek yediğim kişinin belirtilmemesi fazlasıyla ilginç bir durum."

AYM, iki Cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal etti AYM, iki Cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal etti

Gezi davasından tutuklanan ve 1732 gündür Silivri Cezaevi'nde bulunan Osman Kavala'nın yargılama süreci, sadece Türkiye'de değil dünyada da yakından takip ediliyor. Osman Kavala, Gezi eylemlerini finanse ettiği gerekçesiyle tutuklanıp, ağırlaştırılmış müebbetle yargılanırken beraat etmişti.,

Hapishaneden çıkacağı sırada Henri Barkey ile irtibatlı olması gerekçe gösterilerek "casusluk" suçlamasıyla tekrar tutuklandı. Osman Kavala hakkında yeniden görülen Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

HASAN YILMAZ'IN HAZIRLADIĞI İDDİANAMEDE YEMEK CASUSLUĞA DELİL OLARAK GÖSTERİLDİ

Kavala hakkında Gezi eylemleri haricinde "casusluk" suçlamasıyla düzenlenen iddianamede Henri Barkey'le yemek yemesi suç olarak gösterildi. Bugün Adalet Bakan Yardımcısı olan Hasan Yılmaz'ın hazırladığı iddianamede yemekle ilgili şu satırlar yer aldı:

"Mehmet Osman Kavala'nın, darbe girişiminde hemen sonra 18 Temmuz 2016 tarihinde şüpheli Henri Barkey ve Splendid Otel'deki toplantıya katılan Sylvia Tiryaki, Marwa Daoudy ile Beyoğlu İlçesi'ndeki Karaköy Lokantası'nda akşam yemeğinde görüştükleri, sonrasında da şüpheli Henri Barkey'in yurt dışına çıktığı tespit edilmiştir." Kavala'nın avukatları ise yaptıkları açıklamalarda, Kavala'nın o gece Henri Barkey'le yemek yemediğini söylediler.

BARKEY: KAVALA'YLA DEĞİL, TANINMIŞ BİR TÜRK GAZETECİYLE YEMEKTEYDİM

Kavala hakkındaki iddiaların yeniden gündeme gelmesinin ardından, iddianamede "casusluk" suçlamasına delil olarak gösterilen yemeği ABD'de bulunan Henri Barkey, Gerçek Gündem'e yaptığı açıklamada, iddianameye konu olan yemekte Osman Kavala'yla birlikte olmadığını söyledi.

Barkey yemekle ilgili, "Ben o gece tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim, ama Türkiye'deki durum göz önüne alındığında bu kişinin kim olduğunu açıklamam doğru değil diye düşünüyorum. Bu yüzden ve açıkçası haksız ve uydurulmuş ayak oyunlarının bir parçası olmayı reddettiğimden şimdiye kadar açıklamadım. Kendisi isterse yapabilir tabii" dedi.

"AYAKÜSTÜ BİRKAÇ DAKİKA KONUŞTUK SONRA KENDİ MASAMA GEÇTİM"

"Ama öte yandan da Osman Kavala'nın 5 senedir tutuklu olması ve o akşam ki karşılaşmamız nedeniyle beraat ettikten sonra hapiste tutulması için sebep gösterilmesi esef verici" diyen Henri Barkey, o gece yaşananları şöyle anlattı: "Ben o gece lokantaya geldiğimde Osman Bey birkaç Avrupalıyla yemek yiyordu. Tanışıklığımız olduğundan, ayaküstü birkaç dakika konuştuk. Sonra da kendi masama geçtim."

"İDDİANAMEDE BENİM ASIL YEMEK YEDİĞİM KİŞİNİN BELİRTİLMEMESİ FAZLASIYLA İLGİNÇ"

Henri Barkey'in dikkat çektiği bir başka hususta iddianamede, yemekte olanların herkesin isminin yazılmamış olmasıydı: "O gece aynı lokantada başka bir masada yemekte olan, benimle o haftaki konferansa katılmış Sylvia ve Marwa'nin adlarının bile iddianameye yazılıp (belli ki o gece lokantada olan kişiler araştırılmış) benim asıl yemek yediğim kişinin belirtilmemesi fazlasıyla ilginç bir durum."

Henri Barkey, konuyla ilgili daha fazla detaya girmek istemediğini belirterek, "Hissettiğim sorumluluk nedeniyle sadece bu kadar söylemek istiyorum" dedi.