Hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Hasan Can Çoban'ı anmak isteyen Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK), Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez Öğrenci Yurdu önünde bir araya geldi. Yapılan açıklamada öğrenciler mavi kodun çalışmaması ve ambulansın geç gelmesi konusundaki ihmallerin açığa kavuşturulması istedi.

Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Hasan Can Çoban, 2 Nisan'da kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Üniversite öğrencisi Çoban'ın mavi kodun çalışmaması, yurt önüne kurulan iftar çadırları nedeniyle ambulansın gelememesinden dolayı yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Konuya dair tepki göstermek ve Hasan Can Çoban'ı anmak isteyen Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK), Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez Öğrenci Yurdu önünde bir araya geldi. Yapılan açıklamada öğrenciler mavi kodun çalışmaması ve ambulansın geç gelmesi konusundaki ihmallerin açığa kavuşturulması istedi.

Gözden kaçırmayın

Ankara Katliamı için adalet çağrısı yapıldı Ankara Katliamı için adalet çağrısı yapıldı

"BU İHMALLER YIĞINI İÇİN YETKİLİLER DERHAL SORUMLULUK ALMALI"

Evrensel'de yer alan habere göre Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK), Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez Öğrenci Yurdu önünde 2 Nisan tarihinde yaşamını yitiren intörn öğrenci Hasan Can Çoban’ı anmak için bir araya geldi. Hemşirelik Fakültesi Öğrencisi Hasan Can Çoban’ın göğüs ağrısı şikayeti ile yurdun bodrum katında bulunan çamaşırhaneye merdivenlerden inerken yere yığıldığını, katta bulunan intörn doktorlar tarafından öncelikle 112 Acil’in arandığını, 4 farklı sabit telefondan 2222 kodlanarak mavi kod verilmeye çalışıldığını bildiren Hadi Sertaç Güler, olayın doğru bir şekilde yönetilmediğini söyledi. Onkoloji hastanesine koşan arkadaşlarının hastanenin önündeki ambulansı yurda götürmek istediklerini söyleyen aktaran Güler, güvenlik görevlisinin gece idaresinden izin alınması gerektiğini söylemesi üzerine yardım aramaya devam ettiklerini, hemşireler mavi kod verdiklerini ama mavi kodun yine de çalışmadığını dile getirdi. Güler, "Bir canın daha gitmesine tahammülümüz yok. Son olarak arkadaşımızı kaybetmemize sebep olan bu ihmaller yığını için yetkililerin derhal sorumluluk almasını hatalarını kabul etmelerini ve hala giderilmeyen problemlerin çözülmesini bekliyoruz” dedi.