Hekimler ve sağlık çalışanları, yurt genelinde "14 Mart Tıp Bayramı Haftası’nda 'Gelecek Ellerimizde' diyoruz ve 'Emek Bizim Söz Bizim' mücadele programı kapsamında Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla 14-15 Mart 2022’de bu kez BÜYÜK G(ö)REV’e çıkıyoruz" diyerek hakları için 2 gün boyunca grev yapacağını duyurdu.

Haber Merkezi

“Hiçbir Yere Gitmiyoruz, Buradayız! Hakkımız Olanı Alacağız! 14-15 Mart’ta Büyük G(ö)REV’deyiz!” diyerek bu sabah hastanelerde iş bırakan hekimler, 2 gün boyunca acil durumlar dışında sağlık hizmeti vermeyecek.

Yurt genelinde gerçekleştirilen grev kapsamında açıklamalar yapan hekimler ve sağlık çalışanları, haklarını alana kadar mücadelenin süreceğini vurguladı.

İstanbul'da da Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde iş bırakma eylemi öncesinde hekimler ve sağlık çalılşanları basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına ortak kurumlar haricinde Hekim-Sen ve Hekim Birliği Sendikası da destek verdi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şişli Şubesi Eş Başkanı Fadime Kavak, İstanbul Tabip Odası adına Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Nazmi Algan, Hekim Birliği Sendikası İstanbul Temsilcisi Helin Bağcı, Hekim-Sen adına Dr. Mücahit Aktürk birer konuşma gerçekleştirdi.

"ÖNCEDEN DE OLDUĞU GİBİ YARIN DA BURADA OLACAĞIZ"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi imzasıyla hekimler ve sağlık çalışanları adına yapılan açıklamada, talepler şöyle sıralandı:

"Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Ancak bugünü bayram tadında geçirmemiz gerekirken, ne yazık ki yine G(ö)REV'deyiz ve yine haklarımız için mücadele ediyoruz. Toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri ne bizim emeğimizi ne de toplumun sağlığını umursamaktadır. Ancak iş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya gelince ise hiçbir sınır tanımamaktadır. Salgın döneminde dahi bu anlayıştan vazgeçmemişlerdir. Yüz binlerce insanımız, yüzlerce hekim, sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sisteminin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmiş; bunca emek ve fedakarlığımıza rağmen bir de bizlere gidiyorlarsa gitsinler demişlerdir. 

Öncelikle ve bir kez daha vurgulamak isteriz: Salgının en zor günlerinde, bilimsel olmayan salgın yönetiminize  rağmen biz tüm fedakarlığımızla buradaydık; önceden de olduğu gibi yarın da burada olacağız. 

Beyaz yürüyüş, Beyaz Forum, Beyaz Nöbetlerle acil taleplerimizin karşılanmasını, sesimize kulak verilmesini defalarca istedik. Bilmenizi isteriz ki siz emeğimizi-bizleri görmezden gelmeye devam ettikçe; bizler de tüm haklılığımızla sizin karşınızda durmaya, emeğimize geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Aralık’ta ve 8 Şubat’taki Beyaz G(ö)REV’lerle de Aile Sağlığı Merkezlerinden, Üniversite Hastanelerine Türkiye’nin dört bir yanında tüm sağlık kuruluşlarında emeğimize sahip çıkacağımızı gösterdik.

"SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ ANCAK KENDİ MÜCADELEMİZLE OLACAKTIR"

Ekim ayından bu yana söylediğimiz gibi: 'Emek Bizim, Söz Bizim'. 

Bizi duymazdan, görmezden gelip yok sayanlara; sesimize kulaklarını tıkayanlara; 'Varsın gidiyorlarsa gitsinler, bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Gerekirse yurtdışından ülkemize dönmek isteyenleri davet eder, istihdam ederiz' diyerek bizi değersizleştirenlere karşı 
Emeğimize, mesleğimize, geleceğimize hep birlikte bir kez daha sahip çıkmak için artık G(ö)REV zamanıdır.

Biliyoruz: Sorunlarımızın çözümü ancak kendi mücadelemizle olacaktır. İşte bu nedenle emeğimiz için, haklarımız için, sağlığımız için, acil taleplerimizin karşılanması için 14-15 Mart 2022 Pazartesi ve Salı günleri bütün Türkiye’de, bütün sağlık kurumlarında G(ö)REV’deyiz!

Bizleri mutsuz, hastaları mağdur eden; sağlığı ticarete, hastaları müşteriye, hastaneleri ticarethanelere dönüştüren sağlık anlayışı iflas etmiştir. Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getiren bu çalışma koşullarının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Emeğimizin karşılığını alamadan her geçen gün umutsuzluğa sürüklenirken, tüm bu yaşadıklarımızın sorumlusunun yıllardır uygulanan yanlış sağlık politikaları olduğunu biliyoruz. 

"ŞİDDETE ARTIK TEK BİR GÜN BİLE TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI"

Emeğimizin karşılığını alamadığımız bu çalışma koşullarına, sağlık alanında yaşanan şiddete artık tek bir gün bile tahammülümüz kalmadı. 

Gözden kaçırmayın

Tarlada işçi isyanı Tarlada işçi isyanı

Oyalama istemiyoruz, daha fazlasını değil, yalnızca hakkımız olanı istiyoruz.

Şiddetin olmadığı, malpraktis baskısı altında ezilmediğimiz insanca çalışma koşulları, emekliliğimize yansıyacak insanca ücret istiyoruz.

Halkın sağlığı için en az 20 dakika muayene süresi ayırabildiğimiz, hastaların aylarca randevu sırası beklemediği nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz.

Yaşama adanmış bir mesleğin onurlu mensupları olarak hakkımızın gasp edilmesine, kötü çalışma koşullarına, sefalet ücretlerine karşı 'Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde, Emek Bizim Söz Bizim' diyerek mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu haklı ve onurlu mücadelemizde; bütün hastalarımızın, toplumun desteğini bekliyor; sağlığımıza birlikte sahip çıkmaya davet ediyoruz."

"SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ"

Antalya'da da ilk açıklama Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldı. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, "Bizim gitmemizi istiyorlar; biz bin yıldır bu topraklarda hekimlik yapıyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz" diye konuştu.

hekimler1