HDP’liler tutuklama talebiyle mahkemede

"Kobanê soruşturması" kapsamında gözaltına alınan 20 HDP’li dün gece tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin kararı bekleniyor.Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatı...

GÜNDEM 02.10.2020 - 09:22 02.10.2020 - 09:22

"Kobanê soruşturması" kapsamında gözaltına alınan 20 HDP’li dün gece tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin kararı bekleniyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan "Kobanê soruşturması" kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerinin de aralarında olduğu 20 siyasetçi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İFADE İŞLEMLERİ DÜN GECE SONA ERDİ

HDP’lilerin savcılıktaki ifade işlemleri gece saatlerinde sona erdi. Savcılık 20 kişiyi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.

MİLETVEKİLLERİ ADLİYEYE ALINMADI

HDP'lilerin sevk edilmesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, adliyeye gelerek ziyarette bulunmak istedi. Ancak polis, "Başsavcının kesin kararı" diyerek Tanrıkulu'nu içeri almadı.

“SİZ BURADA SUÇ İŞLİYORSUNUZ”

Duruma tepki gösteren Tanrıkulu, "Milletvekilleri de mi alınmayacak? Ben nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği ile görüşüp içeri alınmama kararını öğrenmek istiyorum. Burada başka duruşmalar da oluyor. Başka bir duruşma da varsa onu da inceleme hakkım var. Siz emniyet personeliniz, bana bu bilgiyi başsavcı emniyet personeli üzerinden değil, adliye personeli üzerinden vermeli. Nöbetçi savcı tarafından bana söylenmeli. Siz burada suç işliyorsunuz, yaptığınız doğru değil” dedi.İçeriye alınmayan Tanrıkulu, bir süre HDP'lilerin yanında bekledikten sonra adliyeden ayrıldı.HDP milletvekillerinin adliyeye girmesi de aynı gerekçe ile engelendi. Milletvekilleri gece boyunca adliye önünde bekledi.

GÖZALTINDA TUTULANLARIN İSİMLERİ

Gözaltında tutulan isimler şöyle: "HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, HDP eski Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, eski milletvekili Ayla Akat Aka, BDP eski Eş Genel Başkanı ve milletvekili Emine Ayna, İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, HDP eski MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, HDP eski Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt ve eski milletvekili Prof. Dr. Emine Beyza Üstün." 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST