HDP'li vekil, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle istifa etti

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, bir kadının şikâyeti üzerine hakkında yürütülmeye başlanan bir soruşturma kapsamında, partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini açıkladı.HDP Mardin...

GÜNDEM 18.07.2020 - 09:22 18.07.2020 - 09:22

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, bir kadının şikâyeti üzerine hakkında yürütülmeye başlanan bir soruşturma kapsamında, partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini açıkladı.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, bir kadının şikâyetiyle açılan ve 'iftira' olduğunu söylediği bir soruşturma nedeniyle partisinin zarar görmemesi için istifa ettiğini açıkladı. Çelik, "Bilinmelidir ki gerçekle alakası olmayan bu iddia üzerine açılan soruşturma dosyasından adil bir yargılama olması durumunda kesinlikle beraat edeceğime inanıyorum" ifadelerini kullandı.Mezopotamya Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre Çelik, istifasına dair kaleme aldığı mektupta şu ifadelere yer verdi:"24 Haziran 2018 tarihinde Halkların Demokratik Partisi’nden Süryani kimliğimle Mardin Milletvekili olarak seçildim. Bu tarihten itibaren TBMM’de yasama çalışmalarına katıldım ve değişik konularda önergeler sundum. Türkiye Cumhuriyetinde başta Süryanilere yönelik olmak üzere birçok konuda yaşanan hukuksuzlukları ve tarihi olayları gündeme getirmeye çalıştım.TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığım çalışmalar bazı çevreleri rahatsız etmiş olacak ki, değişik biçimde ve farklı boyutta kişiliğime karşı iftiralar, suçlamalar ve tehditler geliştirildi. Bunun yanında bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı. Söz konusu kadın yaptığı bu iftiraları Partime ve daha birçok yere taşıdı. Partim bu konuyu araştırmak için kadınla ve benimle defalarca görüştü.Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra kadın bu sefer farklı bir senaryo ile savcılığa şikâyette bulundu. Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı. Yüzlerce fezlekenin bekletildiği komisyonda siyasi saiklerle gündeme alınmış olması anlatılanların yalan olduğu gerçeğini değiştirmez.Ortaya çıkan bu gelişmelerden sonra, olayın siyasi bir kumpasa dönüşeceği bilinciyle kamuoyunu aydınlatma ihtiyacını duydum. Bu nedenle, Partimin zarar görmemesi ve bu iddianın suiistimal edilmemesi için Partim HDP’den istifa etme kararını aldım. Bilinmelidir ki gerçekle alakası olmayan bu iddia üzerine açılan soruşturma dosyasından adil bir yargılama olması durumunda kesinlikle beraat edeceğime inanıyorum."

HDP'DEN AÇIKLAMA: "DİSİPLİN KURULU SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTIR"

HDP, Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in istifa etmesi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Basın Bürosu tarafından paylaşılan açıklamada, Çelik’in 30 Haziran’da olayın araştırılması talebiyle partinin Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildiği belirtildi.Açıklamada şöyle denildi: "Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddialar Haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimimizin gündemine gelmiştir. Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@