HDP'li Günay: Türkiye’nin en temel ihtiyacı erken seçimdir

HDP Sözcüsü Ebru Günay, "Bu iktidarın yapacağı en hayırlı iş, uçurumun eşiğine gelmiş Türkiye’ye daha büyük felaketler yaşatmadan istifa etmektir" dedi.

SİYASET 02.12.2021 - 12:59 02.12.2021 - 13:22

Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü Ebru Günay, partinin Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Günay mevcut iktidarın istifa ederek Türkiye'nin en temel ihtiyacı olan erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Günay, konuşmasına engellilerin yaşadıkları sorunlara değinerek başladı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dair Günay, “Türkiye’de 10-12 milyon engelli yaşıyor ancak bütçede engelliye ayrılan pay sadece yüzde 1,6. Engelliler sistematik bir ayrımcılık, ötekileştirme ve dışlamaya maruz bırakılıyor. Milyonlarca engelli ve ailesi yoksulluk ve işsizlik koşullarındayken birçok kamu kurumunun yasal olarak doldurması gereken yüzde 3 kotası bile dolu değildir. Engellilere verilen sembolik ödenekler 75 dolara kadar düşmüş durumdadır. O ödenek verilirken de bin dereden su getiren iktidar çok yaygın bir şekilde ayrımcılık da yapmaktadır” diye konuştu.

Engellilerin eğitim, istihdam, ulaşım ve her yerde eşit temsil haklarını istediğini vurgulayan Günay, “Biz engelli yurttaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin savunmaya devam edeceğiz. Yarın Engelliler Komisyonumuz konuya ilişkin daha kapsamlı açıklamalar yapacak” dedi.  

"SALDIRI VE KATLİAMIN ÜSTÜ ÖRTÜLDÜ"

Yarının aynı zamanda Özgür Ülke Gazetesi’nin bombalanmasının yıldönümü olduğunu anımsatan Günay, “Bundan 27 yıl önce 3 Aralık 1994 yılında gazetenin İstanbul Kadırga'da bulunan teknik binası, Cağaloğlu'nda bulunan merkez bürosu ve Ankara büroları eş zamanlı bombalandı. Saldırıda gazetenin ulaştırma görevlisi Ersin Yıldız yaşamını yitirdi, 23 gazete çalışanı yaralandı. Saldırı ve katliamın üstü örtüldü, yaralanan gazeteciler gözaltına alındı. Bugün toplanıp iktidarın bekası için yaratılan ekonomik krizi 'saldırı' olarak niteleyen MGK, o gün gazeteyi hedef göstermiş ve susturulmasını emretmişti. Saldırının altında Çiller iktidarının ve MGK’nin imzası vardı. O günden bugüne başta özgür basın olmak üzere Türkiye’de basına yönelik saldırılar hiç bitmedi. Bu vesileyle bir kez daha Ersin Yıldız şahsında katledilen basın şehitlerini anıyor, hakikatin peşinde koşan, bedel ödeyen bütün basın çalışanlarının yanında olduğumuzu belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

"KRİZ ÜRETEN BİR İKTİDAR İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Yoğun ve can yakıcı gelişmelerin yaşandığını dile getiren Günay, “Kriz derinleşiyor, yoksulluk artıyor, insanlar bir yandan pandemiye karşı yaşam savaşı verirken öte yandan açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Maalesef bir felaketler yönetimiyle, kriz üreten bir iktidar ile karşı karşıyayız. Bütün bunları da normalleştirmeye, topluma bu felaketleri kanıksatmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. 

"TECRİT DE DERİNLEŞTİRİLİYOR"

Günay, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride tepki göstererek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tecrit gibi ülkenin en temel sorunu olan Kürt sorununu derinleştiren, suç teşkil eden bir konuda bile iktidarın gözümüzün içine baka baka bu suçu sürdürüyor. İktidarın dört bir koldan ‘Kürt sorunu yoktur’ politikasının bir devamı olarak tecrit de derinleştiriliyor. 22 yılda mutlak ve ağırlaştırılmış hale getirilen tecrit, İmralı’dan başlayarak bütün ülkede uygulanan bir özel rejime döndü. Şu an dünyada böyle hukuksuzluk, böyle bir keyfilik, istikrarlı bir şekilde sürdürülen bir suç örneği yok.

"TECRİT ARTIK İKTİDARIN YÖNETME BİÇİMİ"

Şu an içinden geçtiğimiz faşizm koşulları, bu koşulların getirdiği ağır ekonomik buhran, aynı zamanda tecrit ile başlayan ağır inkarın ve derinleşen bu savaş ekonomisinin de bir yansıması. İmralı Adası’nda Sayın Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a uygulanan ceza içinde ceza, düşman ceza hukukunun en açık kanıtıdır, zulüm politikalarıdır. İmralı Ada Hapishanesi; aynı zamanda Ortadoğu’da barış ihtimalinin tecrit altına alındığı bir alandır. Burada uygulanan düşman ceza hukuku Kürt halkına, Ortadoğu halklarına karşı ilan edilmiştir. 

Çokça söyledik, Sayın Öcalan’a yaklaşım bir kişiye yaklaşım olarak görülemez. İnşa edilen bu özel rejim de sadece Sayın Öcalan’a yönelik değil aynı zamanda ülkenin barışına, istikrarına, demokratikleşme ihtimaline de yöneliktir. Tecrit artık bir hukuk veya yargı konusu değildir. Tecrit artık iktidarın yönetme biçimi ve rejiminin karakteridir. Kürt halkına ve Türkiye demokrasi güçlerine yönelik saldırıların kaynağı tecrit politikalarıdır. Partimize yönelik saldırılar, kapatma davası da bu politikanın ve saldırı konseptinin devamıdır.

İMRALI ADASINDA GÖRÜŞ YASAKLARI

Geçtiğimiz hafta avukatları aracılığıyla öğrendik ki İmralı Adası’nda 3 aylık aile ve 6 aylık avukat görüş yasağı verilmiş. Adalet Bakanı tarafından İmralı Adası’nda avukat ve aile görüşmesine bir engel bulunmadığı söylemesine rağmen bu yasaklar neden ve nasıl veriliyor? Başta hukuk sistemini ayaklar altına alan tüm kurumlar olmak üzere, CPT gibi bu suçu izleyen uluslararası kurumlar sorumluluk sahibidir. CPT’ye tekrardan çağrı yapıyoruz: Üzerinize düşen görevi yapın. Milyonlarca insan İmralı Adası’nda neler olup bittiğini bilmiyor, başta Sayın Öcalan olmak üzere Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’tan haber alınamıyor.

"BARIŞA VE ÇÖZÜME UYGULADIĞINIZ TECRİDE ALIŞMAYACAĞIZ"

Son 8 aydır onlarca aile ve avukat başvurusuna rağmen hiçbir başvuruya cevap verilmedi. Bu tecrit rejimini sürdüren iktidar ikide bir ‘biz kabile devleti değiliz’ şeklinde açıklama yapıyor. Elbette kabile devleti olmayın, hukuku, insan haklarını, evrensel yasaları kendinize göre eğip bükmeyin. Anayasayı çiğnemeyin. Suç rejiminizi normalleştirmeye çalışmayın. Çünkü biz bu düzeninize, yarattığınız özel rejimlere, halk düşmanlığınıza, savaş politikalarınıza, yarattığınız felaketlere, Sayın Öcalan şahsında barışa ve çözüme uyguladığınız tecride alışmayacağız. Eğer bu politikalarla durumu normalleştirmeye halkı bu duruma alıştırmaya çalışıyorsanız yanılıyorsunuz. Gidin sokaklara bakın, miting alanlarına bakın, toplumun isteğine bakın. 

"DERHAL İMRALI’DAN HABER ALMAK İSTİYORUZ"

Kürt halkı ve demokrasi güçleri asla temel değerlerine yabancılaşmayacak, hak ve özgürlüklerinden asla taviz vermeyecek. Bunu yaparak sadece kendinizi kandırırsınız. Defalarca sizi ciddiyete davet ettik, can yakan bu meseleyle oynamayın! Biz derhal İmralı’dan haber almak istiyoruz, derhal işlediğiniz bu suça son vermenizi bekliyoruz. 

Bizim için onurlu barış ve demokratik siyaset tarzı esastır. Bunun yolu da Sayın Öcalan’a uygulanan ve hiçbir hukuki ve ahlaki temeli olmayan tecridin kaldırılmasından ve diyalog kanallarının açılmasından geçiyor. Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, bütün Türkiye halklarının ortak çıkarınadır. Türkiye halklarının önünde iki seçenek var. Ya bu iktidarı hukuksuzlukları ile birlikte sandığa gömmek, yoksulluk, işsizlik ve hukuksuzluktan hep birlikte kurtulmak ya da İmralı’da devreye konan totaliter anlayışın mahalle mahalle, ev ev yayılmasına neden olmaktır.

"KUMPASLARINIZDA BOĞULACAKSINIZ"

Partimizin temsil ettiği demokratik siyaset karşısında tökezleyen, yenilgiler alan tekçi Saray iktidarı her türlü baskı, yok etme, yıldırma politikasını devreye sokmuş, başarılı olamayınca partimizi kapatma yoluna girmiştir. Bu amaçla devreye sokulan Kobanê Kumpas davasında yaşananlar ortada. 7’nci duruşma kurulan kumpasın boyutlarını ortaya koydu. Heyete müdahaleler sürüyor, mahkeme başkanından sonra bir heyet üyesi daha değiştirildi. Gelen evraklara dair iddia makamının görüşünü alan mahkeme başkanı yine avukatların beyanlarını alma gereği duymuyor. AİHM içtihatları ’bu dava demokratik siyaseti susturmaya yöneliktir, siyasi saiklerle açılan bir davadır’ diyor. Kumpas bütün boyutlarıyla döküldü ama mahkeme heyeti aldığı talimat gereği şekilsel bir yargılamaya bile ihtiyaç duymadan daha önce verilen kararı bir an önce ilan etmek istiyor.  En başından beri söylüyoruz; kumpaslarınızda, faşizminizde boğulacaksınız. Bu kumpasın altında kalacaksınız. Siz kaybedeceksiniz, halk kazanacak, demokratik siyaset kazanacak, direnenler kazanacak. 

"KRİZİ ÜRETEN KİŞİLER DEĞİL, SİZİN YÖNETİM ANLAYIŞINIZDIR"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan dün gece yarısı kararnameyle görevden alındığına göre, Türkiye’ye ekonomik operasyon çeken dış güçler bertaraf edilmiş oldu herhalde. Toplum çözüm bekliyor, onlar damat olmadı, Elvan verelim, Elvan olmadı, Nebati verelim diyerek, sorumluluğu tek tek bireylere yıkmaya çalışıyorlar. Yok öyle yağma, krizi üreten kişiler değil, bizzat sizin yönetim anlayışınızdır. Yeni görevlendirdikleri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de maşallahı var. Gülen’le fotoğraflarını mı ararsınız, Ensar, TÜGVA üyeliklerini mi, daha önce istifa eden eski Maliye Bakanı Albayrak’la yakınlığını mı? Ne ararsanız var. Öyle meseleyi bakanlara yıkarak, tek tek onları istifa ettirerek bu kriz çözülmeyecek. Hepiniz gideceksiniz, iktidarın tümünün bugünden tezi yok istifa etmesi ve erken seçim kararı almasıyla Türkiye bu dar boğazdan çıkabilir.

"İKTİDAR HİKAYE ANLATIYOR"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz-Eylül arasını kapsayan bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin gayrisafi yurtiçi hâsıla sonuçlarını açıkladı. TÜİK'e göre geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 büyüme sağlanmış. Erdoğan grup toplantısında bu veriyi ballandıra ballandıra anlattı. Türkiye’nin bu büyüme ile ‘G20 içinde ilk sırada yer aldığını. Milli gelirin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 arttığını’ ileri sürdü. Bu sadece halkın aklıyla alay etmek değil, halkın geleceğiyle de oynamak ve halkın düştüğü darboğaz üzerinden spekülatif bir ekonomi, hamasete, yalana dayalı siyaset yürütmektir.

"BU BÜYÜME İŞSİZLİĞİN BÜYÜMESİDİR" 

Büyüyen ne? Biz söyleyelim.  Bu büyüme işsizliğin, yoksulluğun, güvencesizliğin, geçinememenin büyümesidir. Talanın, rantın, yandaş sermayenin büyümesidir. Kolin’in, Limak’ın, Cengiz’in, Albayrakların büyümesi üzerinden ölçülen bir büyümedir. Büyüyen temel gıda fiyatlarının, elektrik, su, doğalgaz faturalarının, ev kiralarının, ulaşımın, okul, kırtasiye, servis ücretlerinin, hastane-ilaç fiyatlarının, esnafın giderlerinin, çiftçinin hacizlerinin, işçinin geçim derdinin, öğrencinin barınamamasının, kadınların iyice yoksullaşmasının, gençlerin geleceğe dönük umutsuzluğunun büyümesidir.

"ERDOĞAN ÇIKMIŞ ESNAFI TEHDİT EDİYOR"

Bu büyüme bir simidin 3,5 lira, bir kilo kuru fasulyenin 30 liranın üzerinde olduğu, bir ekmek için 3-4 lira fiyat biçildiği, uzayıp giden halk ekmek kuyruklarının büyümesidir. Özcesi bu büyümede halk adına tek bir olumlu nokta olmadığı gibi mutlak yoksulluğun derinleşmesidir. Bu ağır emek sömürüsü ve ekonomik krizin altında ezilen halk, açız, geçinemiyoruz dediğinde ‘nankörsünüz, yalancısınız, teröristsiniz’ söylemine sarılıp halka karşı bir de düşmanlık politikası yürütüyorlar. Erdoğan çıkmış, ‘Stokçulara biz bu ülkeyi mezar edeceğiz. Stokçuluk dinimizde haramdır, bunu yapamazsınız, yapanlar bedelini ödeyecekler’ diyerek esnafı tehdit ediyor. Evet, stokçuluk bu ülke insanına karşı suçtur, sizin söyleminizle haramdır. 

"AYAKKABI KUTULARINA DOLDURULAN SERVET VAR MIDIR?"

Peki, ‘ülkeyi dar edeceğiz’ dediğiniz stokçuluğun içinde taşı taşı eritilmeyen ‘30 milyon Euro’ stoku var mıdır?  Ayakkabı kutularına doldurulan servet var mıdır? Yandaşlarınızın yurtdışına kaçırdığı milyon dolarlık stoklar var mıdır? Yazlık, kışlık, uçan saray stoklarınız var mıdır? El koyup stokladığınız bu ülkenin zenginlikleri var mıdır? İnsanların dikkatini esnafın elindekini korumak için başvurduğu küçük stoklara çekerek yaptığınız asıl stokçuluğu gizlemezseniz. Seçim dönemlerinde ‘bu kardeşinize yetkiyi verin, ekonomiyi düzlüğe çıkaracağız, şahlandıracağız’ diyen Erdoğan sorumluluğu esnafa yıkmaya çalışıyor. Bu halkın verdiği yetkinin kötüye kullanılmasıdır, yetki ve görev istismarıdır. 

"HALKIN ÖFKESİ BÜYÜYOR"

Fakat büyüyen gerçek bir şey var daha var: Halkın öfkesi. İşçinin, emekçinin, yoksulun, işsizin, gencin, emeklinin, kadının ve hatta bir ‘çitos nasıl 10 lira olur’ diyen çocukların öfkesidir. Bu halk size verdiği yetkiyi elbette geri alacak. Halkın lokmasından çalarak büyüttüğünüz saray saltanatına, halk düşmanı, emek düşmanı politikalarına, ‘kurtuluş savaşı’ dediğiniz ama aslında halka karşı açtığınız kendi iktidarını kurtarmaya dönük savaşa ve savaş politikalarına dur diyecek. Biz bu anlayışla bütçe görüşmelerine katılıyoruz. Komisyon aşamasında birçok önergemiz reddedildi ama bu yıkım bütçesine karşı en etkili muhalefeti genel kurulda da sürdüreceğiz. Asgari ücret görüşmeleri de başladı. Biz asgari ücretin en az 6 bin TL olmasını ve vergiden muaf tutulmasını istiyoruz. Asgari ücretin, halkın insanca yaşayacağı bir ücretin pazarlığı olmaz.  İktidar da daha şimdiden eriyen asgari ücret zammını bir lütuf gibi sunuyor. Bu halkımızın alın teri ve emeğinin karşılığıdır. Hiçbir şekilde pazarlık konusu yapılamaz. 

"TÜRKİYE'NİN EN TEMEL İHTİYACI ERKEN SEÇİM"

AKP-MHP iktidarının bu ülkeyi yönetme ehliyeti kalmamıştır. Ülke sorunlarını çözmesi gereken iktidar, tam tersine sorun üretme merkezi gibi çalışmaktadır. Bu iktidarın yapacağı en hayırlı iş, uçurumun eşiğine gelmiş Türkiye’ye daha büyük felaketler yaşatmadan istifa etmektir. Türkiye’nin en temel ihtiyacı erken seçimdir. Türkiye toplumunun bir gün bile bekleyecek sabrı kalmamıştır. Halkın sesine kulak verseler, halkın içine çıkacak yüzleri yok ama bir çıkabilseler onlar da bu aciliyeti görecekler.

"ÇÖZÜM ÜÇÜNCÜ YOL SİYASETİ"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denen ucube sistem 2018’de oldukça şaibeli bir referandumla başımıza bela edildi. O zaman dolar 4.71 TL iken şimdi 13-14 TL arasında gidip geliyor! O zaman 3,5 milyon işsiz sayısı, şu an 10 milyonu aşmış durumda. O zaman bin 714,35 TL olan açlık sınırı, şimdi 3 bin 93 TL’ye çıkmış durumda! Demokrasi ayaklar altında. Bu ülkede hiç kimse Saray’ın adaletine güvenmiyor. Adını koyalım. Bu ülkeyi yönetemiyorsunuz! Bari onurlu bir iş yapın ve istifa edin.  Cumhuriyetin ilanından beri yaşanan demokrasi krizini çözecek bir parti var, o da HDP ve HDP’nin öncülük ettiği Üçüncü Yol siyasetidir."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST