Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla beşer yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma...

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla beşer yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma 8 Haziran'a ertelendi.
[mks_dropcap style="letter" size="52" bg_color="#ffffff" txt_color="#000000"]E[/mks_dropcap]ski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında İstanbul Zeytinburna'da 2013 yılında yapılan Nevruz kutlamalarındaki konuşmalar nedeniyle açılan davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nin karşısında bulunan salonda yapılan duruşmaya, başka suçlama ile tutuklu olan Demirtaş sağlık raporu aldığı için katılmazken, Önder hazır bulundu.MAHKEME HEYETİ SALONU TERKETTİDemirtaş, duruşmaya SEGBİS ile katılmayı da reddetti. Bunun üzerine mahkeme heyeti Demirtaş’ın başka mahkemedeki beyanını savunma olarak kabul ederek mütalaaya geçmek istedi. Demirtaş’ın avukatları ise bu duruma itiraz ederek mütalaaya geçilmemesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatların salondan çıkartılması kararını verdi. Avukatlar da salondan çıkmayı reddedince mahkeme heyeti salondan ayrıldı.AVUKATLAR ÇIKTI, MAHKEME HEYETİ DÖNDÜSanık avukatları duruşma salonundan çıktıktan sonra cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını okudu. Savcı, Demirtaş ve Önder’in “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 5’er yıla kadar hapis cezası istedi.Mahkeme heyeti duruşmayı 8 Haziran'a erteledi.