HDP'den Suruç açıklaması: 33 düş yolcusunun anıları mücadelemizde yaşıyor

HDP, Suruç Katliamı'nın yıldönümünde yaptığı açıklamada, "Gerçek faillerin ve siyasi sorumlularının yargılanması için mücadele etmeye, Suruç Aileleri’nin yanında olmaya devam edeceğiz" mesajı verdi.

GÜNDEM 20.07.2021 - 14:03 20.07.2021 - 14:10

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla, Kobane’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götüren gençlere yönelik bombalı saldırının yıldönümünde HDP MYK bir açıklama yaptı. 20 Temmuz 2015’te yaşanan ve 33 kişinin öldürüldüğü Suruç Katliamı'nın gerçek faillerinin ve siyasi sorumlularının yargılanmasını isteyen HDP, cezasızlık politikalarının bir an önce terk edilmesini talep etti.

HDP MYK açıklamasında Kobanî’de tarihin gördüğü en görkemli direnişlerden birinin sonucunda IŞİD barbarlığının yenildiği belirtilerek, şöyle denildi: "İntikam duygusuyla, Urfa-Suruç’a giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi gençlere karşı bir katliam gerçekleştirildi. 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi’nde canlı bomba saldırısı sonucu 33 sosyalist genç, 33 düş yolcusu hayatını kaybetti, 100’ü aşkın genç ise yaralandı. IŞİD, bunun ardından Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da da elini kolunu sallayarak katliamlar yapmaya devam etti. Bu saldırı Kobanî’yi var eden değerlere karşı olduğu gibi, Türkiye’deki ilerici, demokrat ve sosyalist güçlere karşı geliştirilen ilk saldırılardan biriydi ancak ne yazık ki son olmadı. Bu saldırıda partimiz ve bileşenlerimiz hedef alındı."

“PLANLAYAN VE AZMETTİREN GÜÇLERİ DE BİLİYORUZ”

Katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, faillerin ve bağlantılarının ortaya çıkarılmadığı vurgulanan açıklamada, "Suruç ile başlayan katliamların, herkesçe bilinen siyasi ve fiili sorumluları hesap vermedi, bildiklerini anlatmadı. Saldırıyı önlemeye yönelik görevlerini yapmayan kamu yetkilileri ve görevlileri de aradan geçen zamana rağmen hak ettikleri cezaya çarptırılmadı. 33 cana mal olan saldırı nedeniyle 3 Emniyet mensubuna göstermelik cezalar verildi ve bu cezalar da para cezasına çevrildi. Biz Suruç katliamını da, 5 Haziran Diyarbakır ve 10 Ekim Ankara Gar katliamlarını da ve bunların arkasındaki planlayan ve azmettiren güçleri de biliyoruz. Katliamın gerçek failleri, bağlantıları ve siyasi sorumlularının yargılanması için mücadele etmeye, Suruç Aileleri’nin yanında olmaya devam edeceğiz." denildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@