HDP'den ESP'ye yönelik operasyona tepki: "Derhal serbest bırakın"

ESP yönetici ve üyelerine dönük operasyonlara karşı Adana'da basın açıklaması yapıldı. HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulu...

GÜNDEM 08.09.2020 - 16:46 08.09.2020 - 16:46 Dokuz8 Haber

ESP yönetici ve üyelerine dönük operasyonlara karşı Adana'da basın açıklaması yapıldı. HDP Adana İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üye ve yöneticilerine dönük sabah saatlerinde gerçekleşen ve aralarında HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu’nun da bulunduğu toplam 14 kişinin gözaltına alınması yurt genelinde protesto edildi. Adana'da da HDP Adana İl Örgütü tarafından İnönü Parkı’nda basın açıklaması yapıldı.

"MUHALİF KESİMLER SUSTURULMAK İSTENİYOR"

Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, şu ifadeleri kullandı:"Bugün sabah saatlerinde HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve bileşen partilerimizden Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesi ve çalışanı keyfi bir şekilde gözaltına alınmıştır. Gözaltı sayısı bilebildiğimiz kadarıyla 14’tür. Bu göz altılarla, siyasi soykırım operasyonlarıyla Türkiye her gün biraz daha karanlık labirentlerin içerisine sürüklenmek isteniyor.Biliyoruz ki faşizm varlığını idame ettirebilmek ve saltanatını daha da pekiştirebilmek için muhalif kesimleri bastırmak, mümkünse susturmak ister. Kaostan ve puslu havalardan beslenen, ideolojik kaynağını tam da buradan alan faşist rejimlere karşı direnmek tarihin bizlere yüklediği en anlamlı görevdir. Bu görevi yerine getirmede bir an bile tereddüt etmeyeceğimizi buradan bir kez daha yüksek sesle dile getiriyoruz."

"SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Baskılara karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Karakış, şöyle devam etti:"Bizler demokrasiye, barışa ve adalete inanmış insanlar olarak, kurmak istediğiniz monarşik rejime karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Halkların söz ve irade sahibi olmadığı her tür rejim gayrı meşrudur. İstibdat politikalarıyla varlığınızı idame ettirmeye çalıştığınızı artık tüm Türkiye halkları biliyor, görüyor. Biz de Türkiye’nin demokratik geleceği için mücadele eden insanlar olarak şunu çok iyi biliyoruz ki; demokratik teamülleri içselleştirmeyen rejimler miadını doldurmuş olmasına karşın varlığını idame ettirebilmek için baskı ve zora her zamankinden daha fazla başvurur. İşte Türkiye tam da bu noktadadır.Türkiye halkları gidişinizi büyük bir coşkuyla kutlayacaktır. Siz yasaları istediğiniz kadar kendi kişisel çıkarlarınıza ve çevrenize göre düzenlemeye devam edin. Hak, hukuk ve adaleti tanımayın. Biz zulmedenlere karşı direnenlerin yanında yer almaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki tarihte hiçbir halk hiçbir zaman zulmedenleri rahmetle anmamıştır. Biz de sizi rahmetle anmayacağız. Buradan siyasi iktidara sesleniyoruz; beyhude çabalarla ülke gündemini meşgul etmekten vazgeçin ve gözaltına alınan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın diyoruz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@