HDP: Provokasyon yapanları uyarıyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, iki koldan Ankara’ya yapılacak olan "Demokrasi Yürüyüşü" ile ilgili tartışmalara açıklık getirerek, "HDP üzerinden provokasyon yapanları uyarıyoruz: HDP hiçbir...

GÜNDEM 09.06.2020 - 11:24 09.06.2020 - 11:24

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, iki koldan Ankara’ya yapılacak olan "Demokrasi Yürüyüşü" ile ilgili tartışmalara açıklık getirerek, "HDP üzerinden provokasyon yapanları uyarıyoruz: HDP hiçbir provokasyona zemin vermez, hiçbir provokasyona gelmez" diye konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Demokratik Mücadele Programı kapsamında Diyarbakır’da ziyaretlerde bulundu. Sancar, partinin milletvekilleriyle birlikte ilk olarak Demokratik Toplum Kongresi’ni ziyaret etti. Sancar, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz tarafından karşılandı.

"BU BİR SİYASİ DARBEDİR"

MA'nın haberine göre ziyarette açıklamalarda bulunan Sancar, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülerek tutuklanmasına değindi. Sancar, “Bunu bir siyasi darbe olarak görüyoruz. Darbeler sadece tanklarla toplarla olmaz. Darbe yargı eliyle de iktidarın çeşitli yol ve yöntemleriyle de olur. Bütün darbeciler ister tankla topla ister diğer yöntemleri kullansınlar, önce halkın iradesine yönelirler. 12 Eylül’de de ilk iş parlamentoyu kapatmaktı. Bütün darbeciler halkın iradesini yok etmek için harekete geçer. Siyasi darbe yapanlarda aynı yöntemi uygular” dedi.

"GÜVEN VE FARİSOĞULLARI'NA YÖNELİK SALDIRI AYNI ZAMAN'DA DTK'YE SALDIRIDIR"

Güven’in DTK Eşbaşkanı, Farisoğulları’nın DTK Eşbaşkanlık Divanı Üyesi olduğunu hatırlatan Sancar, şunları söyledi: “Leyla Güven sadece Hakkari Milletvekili değil. Aynı zamanda DTK’nin Eşbaşkanı. Tarihi de geçmişi de onurlu mücadelelerle doludur. Her zaman dik durmuştur, her zaman özgürlük, demokrasi için bedel ödemeyi göze alarak mücadele etmiştir. Leyla Güven ve DTK üyesi Musa Farisoğlulları’na yapılan bu operasyon, aynı zamanda DTK’nin temsil ettiği misyona yönelik bir operasyondur.”

DEMOKRASİYE YÜRÜYÜŞ

Partisinin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya 15 Haziran’da başlatacağı “Demokrasi Yürüyüşü” ile ilgili detayları açıkladı. Sancar, şöyle konuştu: “Yürüyüşümüz demokrasiye yürüyüştür. Bu programın esasıdır. Demokrasi ve özgürlüğe yürüyüştür. Bu bizim bundan sonraki zamanlarda, aylarda yapacağımız faaliyetlerin hepsini kapsıyor değil. Tutum belgemizde 1 Haziran öncesi şartları dikkate alacak şekilde hazırlanmıştır. Yeni şartlar ortaya çıktığında, yeni tutum belgesi oluşturulacak. Halklarımızla buluşmak istiyoruz. Türkiye halklarının buluşmasını istiyoruz. Buna katkı sunacağımıza inanıyoruz. HDP demokratik siyaset zemininde kararlı mücadelesini sürdürecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Demokratik siyaset dışında HDP hiçbir yerde olmayacak. Mücadele yöntemlerimiz, meşru demokratik yöntemlerdir.

YÜRÜYÜŞ NASIL OLACAK?

Yürüyüş meselesini yeniden açayım. Bizim planladığımız yürüyüş, uzun mesafe güzergahları yürüme şeklinde değildir. İlk günde bunu netleştirdik. Şehirler arası yollarda yaya yürüme gibi bir tercihimiz yoktur. Esas olarak seçilmişlerimiz, bu yürüyüşe katılacaklardır. İki koldan başlanacak. Milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri ve il yöneticilerimiz. Elbette bu ekiplerimiz bu şehirlerde halkla buluşacak. İki noktadan başlatacağız. Biri Edirne biri Hakkari. Ülkenin iki ucu. Ankara’da buluşacağız. Edirne’de önceki dönem eş başkanımız Selahattin Demirtaş tutuklu biliyorsunuz. Hakkari’de milletvekilimiz DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in seçildiği yer. Ben Hakkari’de başlangıçta bulunacağım. Pervin Buldan eşbaşkanımız da Edirne’den başlayacak.

"HDP PROVOKASYONA GELMEZ"

Daha sonra araçlarla bir sonraki güzergaha gidilecek. Bir sonraki şehirde halk buluşmaları yapılacak. Kurumlarda buluşacaklar. Hem tutum belgemizi anlatacak hem tutum belgemizdeki çağrılarımızı iletecekler hem de ortak demokratik mücadele zeminini güçlendirmek için çalışmalar yürütülecek. Şehirden şehre bu şekilde gelindikten sonra Ankara’da bir buluşma gerçekleşecek. Ankara’daki buluşma salon yada açık hava toplantısı şeklinde olacak. Orada da seçilmişler ve 7 bölgenin temsilcileri olacak. Ankara’daki toplantıda da bütün süreçle ilgili değerlendirmemizi eşbaşkanlar olarak paylaşacağız. Yürüyüş diye günlerdir televizyonlarda tartışılan programımız ayrıca da paylaşılacak. HDP üzerinden provokasyon yapanları uyarıyoruz. HDP hiçbir provokasyona zemin vermez, hiçbir provokasyona gelmez. Güçlü demokratik mücadele birikimini en etkili şekilde değerlendirmesini bilecektir. Demokrasi onuruna sahip çıkacaktır.”

MİTHAT SANCAR KÜRT PARTİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kürdistani İttifak Çalışması'nda yer alan partilerin temsilcileriyle bir araya geldi.“Demokratik Mücadele Programı” kapsamında Diyarbakır’da bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, ziyaretlerine devam ediyor. Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları ve HDP milletvekilleriyle birlikte vekillikleri düşürülen ve tutuklanan DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları, 24 Mayıs’ta tutuklanan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz’ün ailelerini ziyaret etti.

İTTİFAK PARTİLERİYLE TOPLANTI

Bu ziyaretlerin ardından Eş Genel Başkan Sancar, bir otelde Kürdistani İttifak Çalışması'nın içerisinde yer alan parti temsilcileriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu-Bakur (PDK-Bakur), Azadi Partisi, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, HDP Örgütlenme Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, HDP milletvekilleri İmam Taşçıer ve Necdet İpekyüz katıldı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST