HDP Genel Merkezi önünde "siyah çelenk" gerginliği yaşandı. Çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını öne süren aileleri temsilen Diyarbakır'dan Ankara’ya gelen üç aile, HDP Genel Merkezi’nin önüne, üzerinde “Evlatlarımızı HDP’den istiyoruz” ifadelerinin yer aldığı siyah bir çelenk bırakmak istedi.

Partinin önüne konulmak istenen çelenge engel olmak isteyen ve aralarında HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da olduğu HDP’liler ile aileler arasında gerginlik çıktı. Gerginliğe polis de müdahale etti. Yaşanan gerginliğin ardından HDP’liler Genel Merkez binasına döndü.

"PROVOSKOYANA KALKIŞANLARA MÜSADE ETMEYECEĞİZ"

HDP’nin Twitter hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Polisin yönlendirmesiyle ve koruması altında partimizin önünde büyük bir provokasyona kalkışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. HDP’nin mücadelesi dün olduğu gibi bugün de hiç bir provokasyon ve engel tanımadan sürüyor, sürecektir.”

HPD'Lİ BAŞARAN'A “SENİ ÇİVİLERİM” TEHDİDİ

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, genel merkez binası önünde yaşananlarla ilgili bir video yayınladı. Beştaş, HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın olay anında tehdit edildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Milletvekilimize ‘kes sesini, çivilerim seni valla…’ diyen zat kimdir? Bu zatı görevlendiren ve genel merkezimizin önüne gönderen kimdir?"

"HİÇBİRİ ‘HAK ARIYORUZ, AİLEYİZ’ DEMESİN"

HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP yöneticileri ve milletvekillerinin de katıldığı basın açıklamasında yaşananlara dair açıklamada bulundu:

“Bugün tekrar partimize yönelik bir provokasyonla karşı karşıyayız. Hepiniz bu süreci sabah takip ettiniz, aslında uzun süredir partimize yönelik provokasyon girişimleri oluyor. Bunu daha önce Diyarbakır'da Van’da denediler, hiçbir yerde başarıya ulaşamadılar. Artık provokasyonunu bir üst aşamaya çıkararak genel merkezimiz önüne gelerek suç işleri bakanlığının emrindeki, kontrolündeki polisler bir provokasyon girişiminde bulundular. Daha önce böyle bir provokasyonla Deniz Poyraz yoldaşımızın katledildiği süreci ördüler.”

Partinin önüne gelenlere de tepki gösteren Ebru Günay, “Hiçbiri ‘hak arıyoruz’, ‘aileyiz’ demesin. Hepsi tamamıyla suç işleri bakanlığının, AKP iktidarının, partimizin siyasi faaliyetlerini engellemeye yönelik provokasyon girişimleridir” dedi.

HDP İzmir İl Binası’nda katledilen Deniz Poyraz’ı hatırlatan Günay, “Deniz Poyraz katledildiği gün onu korumayan, parti binamızı korumayan polis, bugün 3 provokatörü koruyarak partimize yönelik saldırıda bulundu. Çalışanlarımızı darp etmiş, arkadaşlarımızı yaralamışlardır” diye konuştu.

“SUÇİŞLERİ BAKANLIĞININ EMRİNDEKİ POLİSLER TUTUKLANSIN”

HDP Sözcüsü Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Katil tipli polisler, suç işleri bakanlığının emrindeki polisler, Ankara'nın göbeğinde parti genel merkezimizin önünde kadın meclisi sözcümüz ve Batman Milletvekilimizi [Ayşe Acar Başaran] utanmadan sıkılmadan mafya liderlerinden aldıkları güçle tehdit etmiştir. Bu aslında iktidarın kadına olan tahammülsüzlüğü, partimize yönelik olan tahammülsüzlüğüdür. Buradan soruyoruz, kendisini polis olarak tanıtan bu katil zanlısı kimdir? Bir an önce görevden alınmalı ve derhal tutuklanmalıdır. Buradan ‘seni çivileyeceğiz’ diyerek bir milletvekilini tehdit etme hakkını ve haddini nereden buluyor? Biz bunu nereden bulduğunu biliyoruz. Çünkü balık baştan kokar. Bu suç işleri bakanı, mafyalarla, katillerle, suçlularla fotoğraf verirken emrinin altındakiler her türlü suç işleme hakkını ve haddini veriyor.”

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'A ÇAĞRI

TBMM Başkanı Mustafa Sentop’a seslenen da Günay, şu ifadeleri kullandı:

"Buradan Şentop’a çağrımızdır, Ankara’nın göbeğinde milletvekilini ölümle tehdit eden polisten hesap sorun. Ankara’nın göbeğinde, milletvekilini tehdit eden ve kendisine polis diyen katili bir an önce tutuklayın. Bu aslında TBMM’nin bağımsızlığını ve gücünü gösterecektir."

İKİNCİ KEZ GERGİNLİK YAŞANDI

HDP önünde yapılan basın açıklamasının ardından parti önünde ikinci kez gerginlik yaşandı.

Gözden kaçırmayın

İbrahim Kaypakkaya anmasına polis saldırdı İbrahim Kaypakkaya anmasına polis saldırdı

Polis, “HDP halktır, halk burada” sloganı atan partilere müdahale etti. Çıkan arbedede 6 HDP’li gözaltına alınırken polis, HDP binasının bulunduğu Büklüm Caddesi boyunca yolu kapattı.

Gözaltına alınan isimler şöyle: HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Veli Saçılık, HDP Ankara İl Yöneticisi Hüseyin Gökoğlu, HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Ali Özkan ve HDP Yenimahalle İlçe Yöneticisi Nazım Karakurt.