HDP Kadın Meclisi, Tuma Çelik hakkında açıklama yaptı

HDP Kadın Meclisi, hakkında cinsel saldırı suçlaması bulunan Tuma Çelik’e ilişkin yürütülen soruşturmaya dair açıklama yaptı.Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik...

TOPLUMSAL CİNSİYET 18.07.2020 - 18:13 18.07.2020 - 18:13

HDP Kadın Meclisi, hakkında cinsel saldırı suçlaması bulunan Tuma Çelik’e ilişkin yürütülen soruşturmaya dair açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Tuma Çelik, hakkında yürütülen cinsel saldırı suçlaması nedeniyle istifa ettiğini açıklamış, bu kararı partisinin zarar görmemesi için aldığını belirtmişti. Soruşturmanın bir kadının Çelik tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmasını belirtmesinin ardından başlatıldığı ortaya çıktı.

"DERHAL DİSİPLİN SÜRECİ BAŞLATILMIŞTIR"

Kadın Meclisi'nden yapılan açıklamada “Kadın Meclisimiz, süreçten pandemi başlamadan önce haberdar olmuştur. İddialarda bahsi geçen kadınla “kadının beyanı esastır” ilkemizle yaptığımız görüşmelerimizde ısrarla sormamıza rağmen taciz veya tecavüze ilişkin herhangi bir beyanı olmamıştır. Haziran ayı sonunda Meclise gelen fezlekede ise taciz ve tecavüz iddiaları yer almıştır. Bu nedenle derhal disiplin süreci başlatılmıştır." denildi.

"KADININ BEYANI ESASTIR"

Konuya ilişkin HDP Kadın Meclisi’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada, kadının beyanı üzerine soruşturma başlatıldığı belirtildi.“Kadın Meclisimiz, süreçten pandemi başlamadan önce haberdar olmuştur. İddialarda bahsi geçen kadınla “kadının beyanı esastır” ilkemizle yaptığımız görüşmelerimizde ısrarla sormamıza rağmen taciz veya tecavüze ilişkin herhangi bir beyanı olmamıştır. Haziran ayı sonunda Meclise gelen fezlekede ise taciz ve tecavüz iddiaları yer almıştır. Bu nedenle derhal disiplin süreci başlatılmıştır."

"KADIN MÜCADELESİ DIŞARIDA OLDUĞU KADAR İÇERİMİZDE DE"

Kadın mücadelesi her dönem erkek egemenliği tarafından zayıflatılmaya, yıldırılmaya, baskı altına alınmaya çalışılmıştır. Ancak; bu yıldırma ve yalnızlaştırma politikası hiçbir dönem işe yaramadı, yaramayacak. Geçmişten bu yana sürekli ifade ettiğimiz gibi kadın mücadelesi her zaman ve her yerdedir. Bu mücadele dışarıda olduğu kadar kendi içimizdedir de!"

"KİMDEN GELİRSE GELSİN TAVRIMIZ NETTİR"

"Kadın Meclisi olarak; her zaman söyledik ve söylüyoruz. Kadına yönelik erkek şiddeti, taciz, tecavüz nereden ve kimden gelirse gelsin tavrımız nettir. Bu konuda başta kadınlar olmak üzere kimsenin şüphesi olmasın."

"ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ VE DAYANIŞMAMIZLA CEVAP OLACAĞIZ"

"Kadın özgürleşmesine yıllarını, emeğini vermiş, bedel ödemiş kadın örgütlülüğümüze ve mücadele birikimimize, hiçbir erkeğin ve kesimin zarar vermesine asla izin vermeyeceğiz. Biz Kadınlar, gerek içimizde gerek dışımızdaki erkek egemenliğine, örgütlü mücadelemiz ve dayanışmamızla cevap olacağız.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@