HDP: Gadir Hum Bayramı kutlu olsun!

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Arap Alevilerinin kutsal bayramlarından biri olan Gadir Hum'u kutladı.

GÜNDEM 25.07.2021 - 15:04 25.07.2021 - 15:08

HDP, her yıl Zilhicce ayının 18’inci gününe denk gelen Gadir Hum Bayramı ile ilgili bir açıklama yaptı. Arap Alevilerinin en kutsal bayramlarından biri olarak bilinen Gadir Hum'u içtenlikle kutladıklarını duyuran HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Arap Alevilerinin görmez gelindiğine dikkat çekit. Hatimoğluları, yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: "Arap Alevileri yıllardır Gadir Hum Bayramının resmi dini tatil ilan edilmesini talep etmesine rağmen bu talepleri karşılanmamıştır. Din ve vicdan özgürlüğü Anayasa’da ve uluslararası sözleşmelerde sabit olan en temel insan haklarındandır. Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü evrensel değerlerdir, bu değerler yaşatıldığı ve korunduğu ölçüde ancak bir arada ortak yaşam temin edilebilir."

Arap Alevileri için oldukça önemli olan Gadir Hum Bayramı'nın resmi dini tatil olarak ilan edilmesi talebini desteklerini ifade eden Hatimoğulları, "Türkiye’de ve dünyanın farklı kentlerinde yaşayan Arap Alevilerinin Gadir Hum bayramını bir kez daha kutluyor; bayramın ülkemizde ve Ortadoğu’da barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz." dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@