HDP: Davanın savcısı iktidar, avukat halkın kendisi

HDP Eş Genel Başkanları, kapatma davasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere hukukçularla bir araya geldi. "AYM'nin bu iddianameyi temelden reddetmesi gerekiyordu. Tari...

GÜNDEM 28.06.2021 - 15:35 28.06.2021 - 15:35

HDP Eş Genel Başkanları, kapatma davasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere hukukçularla bir araya geldi. "AYM'nin bu iddianameyi temelden reddetmesi gerekiyordu. Tarihi bir fırsatı heba etmiş oldu" diyen Mithat Sancar, davanın esas savcısının iktidar, avukatının da halkın kendisi olduğunu söyledi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'ın hukukçularla yaptığı toplantıda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın bugünkü eleştirileri de gündeme geldi. Arslan'ın yargı bağımsızlığı ile ilgili sözleri için "çok doğru sözler" diyen Mithat Sancar, AYM'nin ikinci iddianameyi incelerken bu sözlere bağlı kalmadığını vurguladı. Sancar, toplantının açılış konuşmasında HDP’nin kapatılması davasının siyasi bir dava olduğunu, hukuki dayanağı olmadığını vurguladı. Kapatma davası öncesi yürütülen siyasi kampanyanın herkesin hafızasında canlı olarak durduğunu dile getiren Sancar, "Bu davanın açılma sürecinin açıkça tehdit, şantaj içeren bir siyasi kampanyaya dayandığını görüyoruz. Tek başına bu gerekçe bile bu davanın hukuken tartışılmasını gereksiz kılabilirdi." dedi.

https://twitter.com/dokuz8haber/status/1409461939001040899?s=20

"AYM'NİN REDDETMESİ GEREKİYORDU"

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianameyi ikinci kez gönderdiği tarihin 7 Haziran olmasına dikkat çeken Mithat Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anayasa Mahkemesi'nin ilk iddianameyi iade gerekçesinde belirttiği hususların hiçbiri tatminkar şekilde düzeltilmiş değildir. Anayasa Mahkemesi, iddianamede belirtilen hususlarla, kapatma gerekçesi olan, odak olma sebebi arasında bağlantı kurulmadığını söylemişti ilk kararında. Bu eksiklik olduğu gibi yerinde duruyor zaten başka türlü olması da mümkün değil. Çünkü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, kullandığı gerekçeler ve sunduğu deliller, partimizin kapatılmasını gerektirecek herhangi ikna edici bir tablo sunmuyor. Böyle bir bağlantı kuramıyor çünkü böyle bir bağlantı yok."

"DAVA DEMOKRASİ MÜCADELESİNE KARŞI"

Bu davanın, sadece HDP’ye karşı değil, Türkiye’de demokrasi mücadelesine karşı açıldığını savunan Sancar, dava sürecini halkla ve bütün demokrasi güçleri ile yürütmek istediklerini dile getirdi. HDP EŞ Genel Başkanı Pervin Buldan da "Parti kapatmaların Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda büyük bir yara olduğunu ifade etmek isterim. Tam da bu dönemde HDP’ye açılan kapatma davasının Türkiye’nin demokratik geleceğine, demokratik siyasetine hiçbir katkısı olmayacaktır. Bu dava elbette ki bir hukuki dava değil, bir siyasi dava ama hukuken de yapılacak çok şey olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST