HDP Avcılar İlçe Örgütü, Kürtçenin yaygınlaştırılması için Kürt Enstitüsü’nün desteğiyle kurslar başlattı. HDP Avcılar Eğitim Komisyonu’ndan Semih Süngül, Kürtçe öğrenmek isteyen herkesi kurslara davet etti. 

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 21 Şubat 2022 tarihinde Uluslararası Dünya Anadil Günü’nde paylaştığı verilere göre, dünya üzerinde yaklaşık 6 bin dil konuşuluyor. UNESCO konuşulan bu dillerin yüzde 43’ünün yok olmayla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Tehlike Altındaki Diller Atlası” başlığı altında bir harita ortaya koydu. Haritada yer alan verilere göre, her 15 günde 1 dilin yok olduğu vurgulanıyor.

9 AY SÜRECEK 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Avcılar İlçe Örgütü de Kürtçeyi yaygınlaştırmak amacıyla Kürt Enstitüsü’nün desteğiyle 18 Kasım’da Kürtçe dil kursları başlattı. Temel, orta ve ileri seviye şeklinde ilerleyecek olan kurslar, 9 ay sürecek. Kürtçe kurs alım kayıtları ise Aralık ayı sonuna kadar devam edecek. Hînker (Seviye) 1, hînker 2, hînker 3 olarak sürdürülecek olan kurslar, her hafta Cuma günü HDP Avcılar ilçe binasında saat 18.00 ila 20.00 arasında veriliyor. 

Sinan Ateş cinayetiyle ilgili tutuklanan Avukat Serdar Öktem'in ifadesi ortaya çıktı Sinan Ateş cinayetiyle ilgili tutuklanan Avukat Serdar Öktem'in ifadesi ortaya çıktı

HDP Avcılar Eğitim Komisyonu’nda yer alan Semih Süngül, asimilasyon politikalarına karşı sadece dil kursu değil aynı zamanda seminerler ve konferanslar yapmayı da planladıklarını aktardı.  

‘KÜRTÇE EVRENSEL BİR DİLDİR’

Kürtçenin lokal bir dil olmadığına işaret eden Süngül, Kürtçenin Almanca ve İngilizce gibi evrensel bir dil olduğunu vurguladı. Süngül, “Hint Avrupa dil ailesinden gelen evrensel ve zengin bir dildir. Maalesef mevcut sistem yıllardır Kürtçeye siyasi bir pozisyon dayatmıştır. Kürtçe asla siyasi bir dil değildir. Bu dile çok ayrı bir anlam bir misyon biçmeye de gerek yoktur. Bu dil Kürt halkının farklı lehçelerle konuştuğu bir dildir. Bu dil var olmadığı sürece, yok olduğu sürece, bu kültür de yok olacaktır. Tabi ki burada sorumluluğunun en büyüğü de Kürtlerindir” şeklinde konuştu.

KURSA DAVET

Süngül, asimilasyona karşı Kürtçenin öğrenilmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaşması için herkesi başlattıkları kursa davet etti.