HDP: "Asgari ücret en az 4 bin TL olmalı"

Asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiğini belirten HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, asgari ücretle çalışanlar için kamusal hizmetlerin de parasız olması talebinde bulundu.H...

EKONOMİ 03.12.2020 - 15:39 03.12.2020 - 15:39

Asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiğini belirten HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, asgari ücretle çalışanlar için kamusal hizmetlerin de parasız olması talebinde bulundu.

HDP Emek Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, yarın başlayacak olan asgari ücret görüşmelerine ilişkin partisinin İstanbul İl Örgütü'nde basın toplantısı yaptı.Köse, HDP’nin yarından itibaren “Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşayacak Bir Ücret İstiyoruz- Asgari Ücret 4 Bin Lira Olmalıdır” talebiyle, asgari ücretin belirlenmesinde taraf olarak mücadeleyi büyütmek için bütün illerde kampanya başlatacaklarını belirtti.

"İNSANCA YAŞAYACAK BİR ÜCRET ALMAK, TEMEL İNSAN HAKKIDIR"

Asgari ücretin 2020 yılında brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendiğini hatırlatan Köse, şöyle konuştu:"Bu ücret sefalet ücreti düzeyindedir ve temel ihtiyaçları bile karşılamaktan uzaktır. Açlık sınırı 2 bin 500 TL ve yoksulluk sınırı 8 bin 200 TL civarındadır. İnsanca yaşayacak bir ücret almak, en temel insan hakkıdır. 2021 yılı için asgari ücret, dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçları gözetilerek, vergiden muaf tutularak belirlenmeli ve net 4 bin lira olmalıdır."

"SGK'NIN VERİLERİNE GÖRE YÜZDE 37 ASGARİ ÜCRET ALIYOR"

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) istatistiklerine göre, 2019 yılı itibariyle sigortalıların yaklaşık yüzde 37’sinin asgari ücret aldığını belirten Köse, şöyle devam etti:"Bunun karşılığı rakamsal olarak şudur: 9 milyona yakın işçi asgari ücret ve biraz üzerinde ücret alıyor. Kayıt dışı çalışanlarla birlikte asgari ücretle yaşamak zorunda kalanların çok daha fazla olduğu ise ortadadır. Milyonlarca insan mutfak masrafını dahi karşılamayan bu ücretle yaşayamaz durumdadır. Şimdi buna bir de salgın eklenmiştir. İyi beslenme ve hijyen koşullarında yaşama, maske kullanımının getirdiği maliyetle birlikte zaten açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen milyonlarca insan, hiçbir önlem alınmadan salgına teslim edildi. Bunun için de asgari ücret net 4 bin lira olmalıdır."

"ASGARİ ÜCRET BELİRLENİRKEN..."

Asgari ücret belirlenirken ‘işçinin ve ailesinin gereksinimlerinin karşılanması’ ilkesinden hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapan Şaziye Köse, şu ifadeleri kullandı:"Asgari ücretin ne kadar olacağı, işsizlik ödeneğinden emekli maaşlarına, SGK primlerinden Genel Sağlık Sigortası (GSS) primine, evde bakım ücretine kadar birçok konu için sonuç doğuruyor. Bu nedenle de yalnızca asgari ücretle yaşayanları değil, çok daha fazla sayıda emekçiyi ilgilendiriyor. Asgari Ücret Yönetmeliği ‘İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücrettir’ der. Yine, asgari ücrete ilişkin 131 Sayılı ILO sözleşmesi asgari ücreti belirlerken ‘işçinin ve ailesinin gereksinimlerinin karşılanması’ ilkesinden hareket edilmesi gerektiğini belirtir."

"İNSAN ONURUNA YARAŞIR DÜZEYDE OLMALI"

Asgari ücretin işçinin ailesiyle birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak ve insan onuruna yaraşır bir düzeyde tespit edilmesi gerektiğinin altını çizen Köse, şunları kaydetti:"Asgari ücretin belirlenmesinde, yalnızca enflasyon oranının dikkate alınması ya da bu oranın biraz üzerinde bir oranın belirlenmesi reel ücret kaybını karşılamaz. Kayıpların karşılanmasında enflasyon artışı, büyüme oranı gibi unsurların yanında, eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetlerin ticarileşmesi ve piyasa koşullarında verilmesi süreçlerinin yarattığı maliyet, gelir kaybı da dikkate alınmalıdır. Asgari ücreti belirleyen 15 kişilik komisyonda, işçi kesimini temsilen sadece 5 kişi yer almaktadır. Sermaye ve devlet ağırlıklı 5+5, işçilerin sözde ve etkisiz temsiline olanak sağlayan bir komisyondan işçilerin lehine sonuç çıkmaz. Salgında çıkan bütün paketlerin sermaye lehine hazırlandığını ve çıkarıldığını, işçinin, emekçinin, yoksulun, kadının durumunu gözeten hiçbir önlem alınmadığını gördük. Komisyonun bileşimi değiştirilmeli ya da Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilerek, asgari ücretin belirlenmesi grev hakkını da kapsayacak biçimde toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır."

"KAMUSAL HİZMETLER PARASIZ OLMALI"

Asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımının asgari ihtiyaç sınırına kadar, bununla birlikte ulaşım, eğitim ve sağlığın da parasız olması gerektiğini söyleyen Şaziye Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:"Kapitalizme, emek sömürüsüne, yolsuzluk ve talana; gelir dağılımındaki uçuruma, açlık ve yoksulluğa karşı, işçi ve emekçilerin insan onuruna yaraşır ekonomik ve sosyal koşullara sahip olması için mücadele ediyoruz. Asgari ücretin dört kişilik bir ailenin tüm ihtiyaçları gözetilerek yoksulluk sınırının üzerinde ve vergiden muaf tutularak belirlenmesini, emekli maaşlarının yoksulluk sınırının üzerinde olması için mücadele ediyoruz. HDP olarak; kazanımlar hepimizin ortak mücadelesiyle mümkün diyerek, sendikaları, işçileri, emekçileri, yoksulları, yoksunları, kadınları, gençleri asgari ücretin belirlenmesinde ortak ve kendi bağımsız eylem ve etkinlikleriyle taraf olmaya çağırıyoruz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@