Adana'da HDP'liler yaptıkları basın açıklamasıyla gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti. HDP İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, “Yasal demokratik sınırlar içinde siyaset yapan arkadaşlarımızı kriminalize ederek illegal eylem ve etkinliklere katılıyormuş gibi göstermek tam bir hukuk garabetidir, algı yönetimidir, siyasi acizliktir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, aralarında il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 20 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. HDP yönetici ve üyelerinin Heykelli Park'ta yapmak istediği açıklama, polis tarafından salgın gerekçesiyle engellendi. HDP'liler de açıklamayı, polis ablukası altında parti binasının girişinde gerçekleştirdi.

“TAM BİR HUKUK GARABETİDİR, SİYASİ ACİZLİKTİR”

Polisin tutumunu kınayarak sözlerine başlayan HDP İl Eş Başkanı Mehmet Karakış, bugün ev baskınlarında 20 kişinin hukuksuzca gözaltına alındığını belirterek, "Parti yapımıza yönelik gerçekleştirilen siyasi kırım operasyonlarının ardı arkası kesilmiyor. Yasal demokratik sınırlar içinde siyaset yapan arkadaşlarımızı kriminalize ederek illegal eylem ve etkinliklere katılıyormuş gibi göstermek tam bir hukuk garabetidir, algı yönetimidir, siyasi acizliktir" diye konuştu.

“BU OPERASYONLAR MÜCADELE AZMİMİZİ DAHA DA PERÇİNLEYECEKTİR”

Karakış, açıklamasına şöyle devam etti: “Devleti ve toplumu yönetebilme meziyetinden her geçen gün uzaklaşan siyasi iktidar, adeta HDP ve devrimci-yurtsever yapıya yönelik operasyonlarla gövde gösterisi yapmaktadır. Ülke gündemi bu kadar yoğun iken, devlet bürokratlarına dönük çok ciddi iddialar ortaya atılıyorken, bunları görmezden gelmek, üç maymunları oynamak trajik-komik bir durumdur. Yürütülen kirli savaşın finansını sağlamak için, hükümet adeta mafya devleti gibi çalışıyor. Mehmet Ağar’la Susurluk’ta ortaya çıkan narko-ekonomi denen ekonomik döngünün deşifre olduğu bir sürecin içinden geçiyoruz. Belediyeler üzerinden insan kaçakçılığı yapılıyor, tecavüzcüler ve katiler ortalıkta geziyor. Yönetenler baştan sona suç örgütleriyle temas halinde. Devlet denilen şey, anayasa ile hukuk ile var olur. Hukukun ve anayasanın işletilmediği bir mekanizmanın içerisinde devlet denilen şey olmaz. Artık karşımızda hukuk devleti değil, kurumlarının büyük bölümüyle suça ve yolsuzluğa batmış, hukuk dışı organizasyonların içerisine girmiş devlet anlayışı var. Bir kangrene dönüşen Kürt sorunu çözülmedikçe devlet-mafya-siyaset üçgeninde bir çeteleşme Saray iktidarını en kılcal damarlarına kadar teslim alacak. Biz HDP olarak şeffaf devlet, temiz toplum için siyasi mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu operasyonlar bizi ve mücadele azmimizi daha da perçinleyecektir. Geçmişiyle yüzleşmeyen bir devletin geleceği de olmaz."

GÖZALTINA ALINAN İSİMLER

Gözaltına alınan kişilerin isimleri şöyle: HDP Adana İl Örgütü yöneticileri Berivan Gökalp ve Mehmet Yaşık, HDP Seyhan İlçe Örgütü yöneticisi Dindar Aksu, Çukurova TUAYDER yöneticisi Mehmet Tutuş, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eşbaşkanı Şükran Efetürk, Cigergun Güven, Beritan Özbey, Şinda Erol, Dilan Sündük, İlyas Arzu, Dindar Aksu, Hasan Kocaman, Halil Kocaman, Jiyan Savol, Habib Kahraman, Urfi Aksu, Osman Polat, Mehmet Şirin Tunç.