Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Nisan dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin!” dedi.

HDP açıklamasında, 24 Nisan 1915 günü, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin örgütü Teşkilat-ı Mahsusa tarafından 250 Ermeni aydın ve siyasetçi evlerinden alınarak zorla sürgüne gönderildiği ve katledildiği belirtilerek, “Bu tarih, Ermeni Soykırımı’nın başladığı gün oldu. Ermeni halkı, binyıllardır yaşadığı anayurdundan sürülerek, büyük oranda katledildi. Anadolu Hristiyansızlaştırıldı. Soykırım neticesinde mülkiyet ve kültürel varlık kamu iradesiyle el değiştirdi.” denildi.

“DIŞ SİYASETE KURBAN EDİLEMEZ”

HDP açıklamasında Türkiye’nin Ermeni Soykırımı ile 106 yıldır yüzleşmediği ifade edilerek, şöyle denildi: “Yüzleşilmeyen suç tekrarladı, yüzleşilmeyen suç, bugünlere taşındı. Büyük suç cezasız kaldı, ayrımcılık ve nefret suçları sıradanlaştı. Ermeni Soykırımı her şeyden önce; insani, hukuki ve toplumsal bir mesele olarak bugün adil bir şekilde yüzleşilmesi ve kabul edilmesi gereken bir meseledir. Bu mesele hem iç siyasi hesaplaşmalara hem de dış siyasetteki politik muhasebe ve konumlanmalara kurban edilecek bir mesele değildir”.

“ADALET BU TOPRAKLARDA SAĞLANMALI”

HDP, meselenin “devletlerarası siyasette Türkiye ile yaşanan ilişkilerin ve politik konjonktürün bir sonucu olarak gündeme getirilmesini” ise “kabul edilemez.” olarak nitelendirdi ve “Ermeni Soykırımı bu topraklarda yaşandı ve adaleti bu topraklarda sağlanmalıdır.” mesajı verdi. HDP Merkez Yürütme Kurulu imzasını taşıyan açıklamada, “106’ncı yıldönümünde bu toprakların kadim halkı olan Ermenilere karşı gerçekleştirilen soykırımı, yaşanmış olan büyük felaketi ve insanlık trajedisini yüreğimizde hissediyor, katledilenleri saygı ve rahmetle anıyoruz” denildi.