Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan IMF açıklaması: "6,3 milyar dolar tahsis edildi"

IMF'nin tüm ülkelere para aktardığını, IMF ile Türkiye arasında özel bir anlaşma olmadığını belirten Bakanlık, Türkiye'nin payına 6,3 milyar dolar düştüğünü bildirdi.

EKONOMİ 26.08.2021 - 13:29 26.08.2021 - 13:41

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IMF’den gelen özel çekme haklarına (SDR) ilişkin açıklama yaptı.

"IMF 190 ÜLKEYE SDR TAHSİS ETTİ"

Bakanlık açıklamasında IMF’nin 190 ülkeye SDR tahsis ettiği ve 650 milyar dolarlık tahsisattan Türkiye'nin payına düşen miktarın 6,3 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Basın yayın organlarında IMF SDR (Special Drawing Rights - Özel Çekme Hakkı) tahsisatına ilişkin gerçeği yansıtmayan bilgilerin yer aldığı ve tezvirat yapıldığı görülmektedir.

Ülkemiz 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse konu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye payına sahiptir. 

IMF, 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek amacıyla toplam 650 milyar ABD Doları tutarında SDR tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağlamıştır.

SDR tahsisatları üye 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır. Örneğin bu son tahsisatla  ABD’ye 112,9 milyar ABD Doları, Almanya’ya 36 milyar ABD Doları, Güney Afrika’ya 4,15 milyar ABD Doları tutarında rezerv imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar ABD doları tahsis edilmiştir. 

IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmamış ya da program ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir  kaynaktır.

SDR tahsisatı tutarı uluslararası rezervlerimizde yer almakla birlikte, Bakanlığımızın TCMB nezdindeki hesaplarında takip edilecektir. SDR tahsisatına ilişkin bilgilere IMF’nin internet sitesinden(https://www.imf.org/en/About/FAQ/special-drawing-right)  ulaşılabilmektedir."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST