İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ndeki can dostları hayvanseverlerle buluşturdu. “Patilere el ver” sloganıyla düzenlenen etkinlikle yaklaşık 100 gönüllü Pako’daki misafirleri yıkadı, taradı, tırnaklarını kesti ve gezdirdi.

Tarsus Belediyesi, semt pazarı ihalesini canlı yayınladı Tarsus Belediyesi, semt pazarı ihalesini canlı yayınladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bornova Gökdere’de hizmete alınan Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü “Patilere el ver” sloganıyla düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlikte yaklaşık 100 hayvansever can dostları yıkadı, taradı, tırnaklarını kesti ve gezdirdi. 

“ONLARIN MUTLULUĞU İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Umut Polat, Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’ne sadece barınak misyonu yüklemediklerini, burada aynı zamanda sokak hayvanlarına yönelik farkındalık merkezi bulunduğunu söyledi.

Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik eğitimlerin de düzenlendiğini anlatan Umut Polat, “Bu eğitimlerin bir ayağını da bugün yapıyoruz. Sıcak mevsimde, burada misafir ettiğimiz sokak canlılarının serinlemesi için banyo şenliği düzenledik. Bugünkü etkinlik aynı zamanda onların sahiplendirilmesini artıracak bir faaliyet. Etkinliğe katılan gönüllülerimiz sayesinde yurttaşların da bilinçlenmesine katkı sunacağımızı düşünüyorum” dedi.

“SOKAKTAKİ CANLARA KARŞI HASSAS OLUNMALI”

Etkinliğe katılan Alican Tiryaki, sokak hayvanları için bir şey yapmak istediklerini belirterek, “Burada olduğum için kendimi çok iyi hissediyorum. Onlara faydamız dokunabildiyse ne mutlu. Herkesin sokaktaki canlara karşı daha hassas olmasını bekliyoruz. Özellikle sıcak havalarda sokak hayvanları için bir kap mama ve su koyarsak çok iyi olur” dedi.

Hayvanları çok sevdiğini belirten Dila Gider de onlarla ilgilenmek için burada olduklarını söyledi.

“ONLAR BENİM İÇİN YAŞAMI İFADE EDİYOR”

Tenzile Ünlü ise onların sadece yemek veya barınma ihtiyaçlarının bulunmadığını, sevgiye de ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Biz de bu ihtiyaçların tümünü karşılamak istiyoruz. Belediyenin gönüllülerle iş birliği yapması çok motive edici. Bunun devam etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Neslihan Alagöz de Pako’daki can dostlarının yaşam şartlarının oldukça iyi olduğuna değinerek şunları söyledi;

“Elimizden geldiği kadar onların ihtiyaçlarını karşılamak için buradayız. Şu an yıkama, tarama yapıyoruz. Tırnaklarını kesiyoruz. Ve bunları eğlenerek yapıyoruz. Hayvanlar benim için yaşamı ifade ediyor. Bir kedi ve köpeğim var. Onlar benimle uyuduğunda, onların kalp atışını hissettiğim zaman, bizlerden farklı olmadıklarını, hatta onlarla insanlardan daha üstün yanlarının olduğunu görüyorum”  

 “CAN DOSTLARIMIZ YALNIZ DEĞİL”

Etkinliğe Pako’daki hayvanların kendini daha iyi hissetmesi için katıldığını söyleyen Ezgi İnan da şunları anlattı;

“Yalnız olmadıklarını, onları sevdiğimizi bilmeleri ve o sevgiyi tadabilmeleri için geldik. Bu kadar gönüllü ile bir arada olmak da çok iyi. Hem aramızdaki gönüllülük ilişkisini güçlendirmek hem hayvanlara fayda sağlayabilmek adına bu etkinlik önemli”