İstanbul Bayrampaşa Cezaevi’ndeki operasyona dair açılan davada, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Cezaevleri Tevkif Evleri Müdürü Ali Suat Ertosun tanık olarak dinlenecek.

Gözden kaçırmayın

Kemal Kılıçdaroğlu: "Akşam 22.00'de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim" Kemal Kılıçdaroğlu: "Akşam 22.00'de bir kaçış planının anatomisini ifşa edeceğim"

İstanbul’da 19 Aralık 2000 tarihinde Bayrampaşa Cezaevi’ne düzenlenen “Hayata Dönüş Operasyonu”nu ile ilgili 37 er ve 2 astsubay hakkında açılan davanın duruşmasına Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. 6 Aralık’ta ara celsede ifadesi alınan dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Asayiş Daire Başkanı Ali Aydın, operasyondan sorumlu olanlara işaret etti. Her birimin ayrı komutanı olduğunu ifade eden Aydın, bir numaralı sorumlunun Bülent Ecevit, iki numaralının İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, üç numaralının Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve dört numaralı sorumlunun ise dönemin Jandarma Genel Komutanı Aytaç Yalman olduğunu belirtti.

"KİMYASAL SİLAH KULLANILDI" İDDİASI

Bu gün görülen sanıkların katılmadığı duruşmaya, müdafi avukat Güçlü Sevimli katıldı. Söz verilen Sevimli, taleplerini sıraladı. Davanın uzun zamandır görüldüğünü anımsatan Sevimli, operasyon sırasında kimyasal silah kullanımı iddialarının olduğuna dikkat çekerek, mağdurlara ait eşyaların, kıyafetlerin de incelenmesi gerektiğini kaydetti. Operasyonda hayatını kaybedenlerin elbiselerinin incelenmesini isteyen Sevimli, Nilüfer Alcan’ın da kıyafetlerinin alındığını, bu kıyafetlerinin bulunup Adil Tıp Kurumu’na incelemek üzere gönderilmesini istedi.

"AYDIN TANIK DEĞİL SANIK OLMALI"

Celse arasında ifadesi alınan Ali Aydın’ın anlatımlarına işaret eden Sevimli, Aydın’ın da operasyonun kilit ismi olduğunu söyledi. Sevimli, “Aydın sürekli bir raporlamadan söz ediyor. Operasyona ilişkin adım adım rapor tuttuklarını ifade etmiş. Müdahale planını yazan kişi olduğunu söylemiş. Operasyonla ilgili hem talimat hem de görev almış. Ancak Aydın dosyada tanık olarak yer alıyor. Anlatımlarından ötürü tanık değil, bu dosyanın sanığı olmasını talep ediyoruz. Bu bağlamda mahkemeden Aydın hakkında suç duyurusunda bulunmasını istiyoruz. Ayrıca operasyonun o dönemin İçişleri Bakanlığı’nda kurulan ‘kriz merkezi’nden yöneltildiğini de ifade etmiş” dedi.

"BU MAKETİN DOSYAYA KONULMASINI İSTİYORUZ"

Aydın’ın anlatımlarına işaret eden Sevimli, “Bayrampaşa Cezaevi’ne yapılan operasyonla ilgili Jandarma Genel Komutanlığında bir maket üzerinden operasyonu yönettiklerini söylüyor. Ayrıca Mili İstihbarat Teşkilatı’ndan (MİT) operasyon ile ilgili birçok bilgi aldıklarını ifade etti. Öncelikle bu maketin dosyaya konulmasını istiyoruz. Ayrıca MİT bu operasyonda ne tür bilgiler vermiş, görevi ne? Bunun da anlaşılması için MİT’in dinlenmesi, ya da yazı yazılmasını talep ediyoruz. Dosyaya bakan heyet üst bürokratlarla ilgili taleplerimizin bir çoğunu kabul etmişti. Biz de bu operasyonda imzası olan dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve dönemin Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun’un tanık olarak dinlenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Sevimli’nin bir kısım taleplerini reddedilmesini isteyen iddia makamı, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu.  

BAKAN TANTAN DİNLENECEK

Ara kararından operasyonda kullanılan cezaevi maketinin gönderilmesi için ilgili kuruma müzekere yazılmasını isteyen mahkeme, kimyasal silah iddiasının araştırılması için Cengiz Çalıkoparan’ın adli emanette kayıtlı eşofman altı, kot pantolon ve kazağın ATK’ye gönderilmesine karar verdi. Aydın hakkında suç duyurusunda bulunma talebini reddeden mahkeme, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun’un tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşma 19 Nisan 2022’e erteledi.