‘Kamu Sivil Toplum İş Birliği İle Belediyelerde İklim Değişikliği Bilgilendirme, Bilinçlendirme ve Eylem Planı Hazırlama Eğitim Programı’,Türkiye Belediye Başkanları Birliği koordinasyonuyla, Hatay’da düzenlendi.

Eğitim programına; Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş’ın yanı sıra Türkiye Belediye Başkanları Birliği Kurucu Başkanı Davut Çuhadar, HBB İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş insanları, HBB personeli, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Programın açılışında konuşan HBB Başkanı Lütfü Savaş, şunları söyledi:

“Belediyeciler çevreciliği bilmek zorunda ama gençler daha fazla bilmek zorunda. Herkeste çevre bilinci olması gerekiyor. Bu bilinç üç yaşında önce ailede, sonra okulda oluşmalı. İnsanoğlu ürettikçe birçok sorunu da kendisi ortaya çıkardı. Yeni buluşlar ve yeni icatlar neticesinde çevreyi kirletmeye devam ettiler. Altı aylık yağmur bir saatte yağıyor. Bu yağışlar topraklarımızı erozyona uğratarak bünyesinde bulunan birçok yararlı maddeyi denize döküyor ve bu da topraklarımızı çoraklaştırıyor.”

HBB İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun ise şöyle konuştu:

Van Barosu’ndan yasak kararı çıkaran valiliğe dava Van Barosu’ndan yasak kararı çıkaran valiliğe dava

“İklim Değişikliği konusu son yılların en önemli konusu. Bu süreç sanayinin gelişmesiyle başladı. İklim değişikliği ve sera gazı salınımının artması günümüzde konuştuğumuz çevre sorunlarıdır. İlimizde 2019 yılında ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’mızı oluşturduk. Bu plan doğrultusunda çalışmalarımız sürüyor. Yeşil alanların artırılması, bisiklet yollarının yapılması, toplu taşıma araçlarının kullanımının teşvik edilmesi, atıkların ve atık suların kontrolü bağlamında belediyemizce çok önemli çalışmalar yapılıyor. İklim Değişikliği Eylem Planı çerçevesinde, 15 ilçemizin ilgili şube müdürlerini bir araya getirdik. İstişare toplantısı düzenledik. Çalışmalarımız sürüyor”

Konuşmaların ardından Temiz Enerji Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Figen Ar, enerji tüketimi ile açığa çıkan sera gazının meydana getirdiği çevre sorunlarına dair sunum yaptı.