Hong Konglu bilim insanları, bir koronavirüs hastasının yeniden salgına yakalandığını kanıtladıklarını duyurdu.Hong Kong'da 33 yaşında bir erkek koronavirüsü atlattıktan kısa bir süre sonra...

Hong Konglu bilim insanları, bir koronavirüs hastasının yeniden salgına yakalandığını kanıtladıklarını duyurdu.

Hong Kong'da 33 yaşında bir erkek koronavirüsü atlattıktan kısa bir süre sonra yeniden salgına yakalandı.

YENİDEN SALGINA YAKALANDI

Hong Konglu Bilim insanları, bir hastanın yeniden koronavirüse yakalandığını duyurdu. Bilim insanları, yaptıkları açıklamada, Hong Kong’ta ilk defa 33 yaşındaki sağlıklı bir erkeğe Covid-19'u yendikten 4,5 ay sonra yeniden virüs bulaştığını aktardı. Bilim insanları, adama bulaşan virüsün genom diziliminin ilk bulaşan virüsten "tamamen farklı" olduğunu açıklarken, bunun dünyada ilk kanıtlanmış yeniden enfeksiyon vakası olduğunu aktardı. Hong Kong Üniversitesi tarafından yayınlanacak olan raporda, adamın ilk kez virüse yakalandığında hafif semptomlar gösterdiği ve 14 gün hastanede kaldığı ifade edildi.

"MUTASYON BEKLENEN BİR DURUM"

Bilim insanları, 15 Ağustos'ta İngiltere üzerinden İspanya’dan Hong Kong’a geldiği sırada adama yapılan Covid-19 testinin sonucunun semptom göstermemesine rağmen pozitif çıktığını aktardı. Uzmanlar, adamın semptom göstermeme nedeninin kazandığı bağışıklık olabileceğini öne sürerken, Covid-19’a karşı bağışıklığın kısa ömürlü olmasının tekrardan enfekte olmayı tetikleyebileceğini iddia ettiler. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulunda Profesör Brendan Wren yaptığı açıklamada, "Bu çok nadir görülen bir yeniden enfeksiyon örneğidir. Bu küresel Covid-19 aşılarını geliştirme yönündeki çabayı boşa çıkarmamalı. Virüsün zaman içinde doğal olarak mutasyona uğraması beklenen bir şey” ifadelerini kullandı.Wellcome Sanger Enstitüsünde Covid-19 genom projesinde Kıdemli Bilimsel Danışman Dr. Jeffrey Barrett ise yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar küresel enfeksiyonların sayısı göz önüne alındığında bir kişide yeniden enfeksiyon vakası görmek çok nadir bir olay olsa da şaşırtıcı değil” dedi.