Buğdayını teslim etmek için kilometrelerce kuyruk bekleyen Eskişehirli çiftçiler dert yandı: “30 saattir kuyruktayız! Çiftçiyi düşünen yok” CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Hani bu depolar çiftçi içindi!” diye sordu.

Çiftçinin arpa, buğday, mısır gibi tahıl ürünlerini uzun süreli saklayabilmesi için kanunla kurulan lisanslı depoların bazı şehirlerde çiftçiler hasadını yapamadan dolduğu ortaya çıktı. Ürünlerini teslim etmek istedikleri lisanslı depoların kapısında şok yaşayan Eskişehirli çiftçiler “Biz daha harmanı kaldırmadan, ürünümüz tarladayken bu depolar nasıl dolar?” diye isyan etti. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Sivrihisar, Kaymaz ve Çifteler’deki lisanslı depolarda ürününü teslim edebilmek için kilometrelerce kuyrukta bekleyen çiftçileri dinledi.

Eskişehir’in Sivrisihar ve Çifteler ilçelerinde devletin anlaşmalı olduğu lisanslı depolara ürününü getiren çiftçiler yaşadıkları hayal kırıklığını anlattı. "30 saati aşkın süredir kuyruktayız. Ürünümüzü saklamak için lisanslı depolara koyacağız ama depolar dolmuş. Kim doldurmuş? Tüccar doldurmuş. Kim doldurmuş?" diyen çiftçiler, Eskişehir dışından Konya’dan, Polatlı’dan Afyon’dan tırlar dolusu buğday geldiğini öne sürdü. Çiftçiler, ürünlerini TMO'ya ya da tüccara onların belirlediği fiyattan satmak zorunda bırakıldıklarını vurguladı.

4-21

Vergi uzmanından EYT'liler ilk maaşı ne zaman alır sorusuna yanıt: Ek bütçe yaratılırsa 2023 Ocak'ta ilk maaşlar yatar Vergi uzmanından EYT'liler ilk maaşı ne zaman alır sorusuna yanıt: Ek bütçe yaratılırsa 2023 Ocak'ta ilk maaşlar yatar

"SİSTEM ÇIĞIRINDAN ÇIKMIŞ"

Çakırözer’in Sivrihisar Kaymaz’daki lisanslı depoculuğa gerçekleştirdiği ziyaretlerde dinlediği çiftçiler şu sıkıntıları anlattı: “Biz daha hasada başlamadan depolar dolmuş. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz. İlk önce arpa alımını durdurdular. Şimdi de buğday alımı durdu. Sabahın altısından beri kapıda bekliyoruz. Depo dolduğu için almıyorlar. Şimdi TMO toprağa yığınlama yaparak ürünlerimizi alacakmış. Ama bu saklama değil! Zorunlu satış. Ofise ya da tüccara satmaya zorluyorlar. Sistem çığrından çıkmış. Ankara bölgesinden, Konya, Afyon bölgesinden ürününü buraya getirenler var. Biz hasada başlamadan 70 tır buraya gelmiş. Biz ürünlerimizi getirmeden depoları gasp ettiler.”

Gerenli köyünden ürününü getiren bir çiftçi ise, “Siloların hayrını görmedik. Depolara emanet veremediğimiz için ofise esnafa satmak zorundayız. Oysa depoya verebilsek istediğimiz zaman satacağız” dedi. Kaymaz’dan lisanslı depoya ürününü getiren başka bir çiftçi ise, “Dün akşamdan beri burada sırada bekliyorum. Ankara’dan buraya ürün getirmişler daha biz hasada başlamadan. Ben şimdi ne yapacağım? Mecbur evime gidip geri yıkacağım. Her yer dolu. Arpa da doldu, buğday da veremiyoruz” dedi.

"MEMLEKETİN ÇİFTÇİSİNİ DÜŞÜNSÜNLER"

Utku Çakırözer ise, “Hani bu depolar çiftçiler içindi? Hani çiftçi ürününü değerini yitirmesin değer kazansın diye buraya koyacaktı? Daha tarlada buğday dururken bu depolar dolmuş. Kim doldurdu? Nasıl doldu? Bunun soruşturulması, çiftçiye hesabının verilmesi lazım” diye konuştu. Utku Çakırözer, şunları söyledi: "Devletin öngörüsüzlüğünün, plansızlığının bedeli yine çiftçinin sırtına yükleniyor. Çiftçi aylarca ekiyor biçiyor. Sonra hasadını yapıyor. Üstüne bir de günlerce şu sıcakta kuyrukta bekliyor ki ürününü teslim edebilsin. Ama deponun kapısında şok yaşıyor. Eskişehir’de depolar alımı doldurmuş durumda. Ama il genelinde yarıdan fazla çiftçimiz daha buğday hasadını bitiremedi. Bu lisanslı depo kanunu çıkarken amaç çiftçileri korumaktı. Hani çiftçiler içindi bu depolar? Kim nasıl doldurdu? Ortada çok yanlış iş var. Polatlı’dan, Konya’dan gelip bu depolara ürün yıkmışlar. Ayrıca çiftçiden çok tüccarların ürününün saklandığı söyleniyor. Bu lisanslı depoculuk işinde boşluklar, sıkıntılar var. Ve bunun bedelini de alın teri döken çiftçimiz ödüyor. Şimdi depo doldu diye çiftçiyi ofise ya da tüccara ürününü bugünkü fiyattan satmaya mecbur bıraktılar. Ortada büyük bir plansızlık, öngörüsüzlük var."