ABD’de Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin ve Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarının, 2 bin 190 sağlık çalışanının aşılanmasına yönelik yaptığı araştırmada, öğleden sonra yapılan aşıların, sabah yapılanlara göre daha fazla antikor ürettiği kaydedildi.

"BULGULAR AŞININ ETKİNLİĞİNİ OPTİMİZE ETMEMİZE OLANAK SAĞLAYABİLİR" 

DHA'nın aktardığına göre, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi resmi internet sitesinde yayınlanan makalede, “Yeni bir çalışmaya göre, SARS-CoV-2 aşısını sabaha kıyasla öğleden sonra alan kişilerde antikor düzeylerinin daha yüksek olduğu görüldü” denildi.

Araştırmanın yazarlarından Prof. Elizabeth Klerman, “Gözlemsel çalışmamız, SARS-CoV-2 aşılamasının hangi saatte yapıldığının bağışıklık sisteminin nasıl etkilediğini gösterdi. Bu bulgular, aşının etkinliğini optimize etmemize olanak sağlayabilir” dedi.

İNGİLTERE’DE 2190 SAĞLIK ÇALIŞANI İNCELENDİ

Araştırma kapsamında, İngiltere’de aşılanan 2 bin 190 sağlık çalışanının antikor verilerine bakıldığı bilgisine yer verilen makalede, “Araştırmacılar, günün ilerleyen saatlerinde aşılananlar için antikor tepkilerinin genel olarak daha yüksek olduğunu buldu. Antikor yanıtları, Pfizer mRNA aşısı olanlarda, kadınlarda ve genç kişilerde, aşılamanın günün saatinin etkisine ek olarak daha yüksekti” denildi.