Vergi reformu isyanı devam ediyor: 19 kişi yaşamını yitirdi

Kolombiya'da halk bir haftadır vergi reformuna karşı ayakta. Kitlesel protestoların yaşandığı ülkede eylemlerde öldürülen kişi sayısı 19'a yükseldi....

DÜNYA 05.05.2021 - 09:29 05.05.2021 - 09:29

Kolombiya'da halk bir haftadır vergi reformuna karşı ayakta. Kitlesel protestoların yaşandığı ülkede eylemlerde öldürülen kişi sayısı 19'a yükseldi. Bugüne kadar 846 kişi de yaralandı. Hükümet eylemlerden FARC ve ELN örgütlerini sorumlu tutuyor.

Kolombiya Ombudsman Ofisi'nin yayımladığı verilere göre, 28 Nisan'dan bu yana ülke genelinde düzenlenen protestolarda 1'i polis 19 kişi öldü, 846 kişi yaralandı. Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı'na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla bir kez daha Devlet Başkanı Ivan Duque'nin ekonomi politikalarına tepki gösterdi. Başta Medellin olmak üzere Cali ve Barranquilla gibi pek çok kentte meydanlara yürüyen binlerce kişi, hükümeti ve polisin göstericilere tavrını protesto etti.

HÜKÜMET FARC VE ELN’Yİ SORUMLU TUTTU

Savunma Bakanı Diego Molano, yaptığı açıklamada, sokaklardaki şiddet olaylarından eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Marksist örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu'nu (ELN) sorumlu tuttu. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede şiddetli protestolara neden olan vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını belirtmişti.

ANONYMOUS’TAN DESTEK

Kolombiya'da devlet başkanlığı ve senatonun internet sayfaları, uluslararası hacker grubu Anonymous'un siber saldırısına uğradı. Anonymous’un devre dışı bıraktığı başkanlık ve Senato hesaplarına giriş yapılmak istendiğinde, ekranda "bu siteye erişilemez" yazısı görüldü. Ordunun sitesi de geçici süreliğine bloke edildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST