Haftaya Bakış / 'Omicron' varyantı endişe yarattı, yeni önlemler kapıda mı?

Haftaya bakışın bu hafta gündeminde, Güney Afrika’da tespit edilen ve Covid-19'un en çok mutasyona uğramış varyantı olduğu belirtilen "Omicron" var. Öte yandan gözler, Çarşamba günü başlayacak asgari ücret görüşmeleri ile Cuma günü açıklanacak enflasyon rakamlarında.

GÜNDEM 29.11.2021 - 09:52 29.11.2021 - 10:22

dokuz8HABER olarak haftanın önemli gelişmelerini derledik. Dünya yeni Covid-19 varyantı Omicron nedeniyle alarma geçti. Birçok ülke seyahat kısıtlaması getirirken, yeni önlemlerin gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

2022 yılı asgari ücret görüşmeleri Çarşamba günü TBMM'de başlıyor. Gözler aynı zamanda Cuma günü açıklanacak olan Kasım ayı enflasyon rakamlarında. 

COVİD-19'UN YENİ VARYANTI: OMİCRON

Güney Afrika’da tespit edilen ve “Omicron” olarak adlandırılan yeni koronavirüs (Covid-19) mutasyonu, uluslararası kamuoyunda endişe yarattı. 

2019 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgınının en çok mutasyona uğramış varyantı olduğu belirtilen "Omicron", Avrupa'da ilk kez Belçika'da tespit edildi.

Birçok ülke Afrika ülkeleriyle uçuşları durdururken, bazı ülkeler de sınırlarını yabancılara tamamen kapatma kararı aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise, Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Covid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını açıkladı. DSÖ, seyahat kısıtlamalarını da eleştirdi.

MERSİN VALİLİĞİ'NİN ENGELİNE RAĞMEN CHP MİTİNGİ YAPILACAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde ‘erken seçim’ mitinglerine başlayacaklarını, ilk mitingin de 4 Aralık’ta Mersin’de gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda miting yapmak isteyen CHP’ye, Mersin Valiliği izin vermemiş ve başka bir alanı göstermişti.

Mitingi valiliğin gösterdiği yerde yapacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Mitingimizden niye rahatsız oluyorlar, anlamakta güçlük çekiyoruz. Demek ki bir kusurları var. Sayın vali Cumhuriyet Meydanı’nı yasaklıyor, başka bir yeri göstermiş. Mitingimizi yapacağız. Vali de görecek, Erdoğan da görecek, herkes görecek. Önümüze engeller çıkarabilirler ama bilmeleri gerekiyor: Biz bütün engelleri aşmasını bilen bir partinin mensubuyuz. Kimse merak etmesin, Erdoğan da çok iyi öğrensin, geliyor gelmekte olan” açıklamasını yapmıştı.

DEMİRTAŞ'IN SOSYALİST İTTİFAK ÇAĞRISINA YANIT

HDP Eş Genel eski Başkanı Selahattin Demirtaş, güçlü bir sol blok için, sol ve sosyalist güçlere “parti, hareket, kişi ayrımı yapmaksızın” bir konferansta bir araya gelme ve seçim sürecinde "ortak mücadele" çağrısı yapmıştı.

Öte yandan Emek Partisi, SOL Parti ve Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) ‘Halk İttifakı’ çalışmalarında sona yaklaşılırken, TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, ittifak tartışmalarını değerlendirdi.

EMEP ve SOL Parti’yle birlikte tarihsel bir çağrı yapmaya hazırlandıklarını söyleyen Okuyan, "HDP’siz ittifak olur mu, olur" dedi.

Üç partinin temas ve görüşmelerinin belli bir olgunluğa ulaştığını açıklayan Kemal Okuyan, içerik itibariyle “anti-emperyalist, sınıf karakterli, laikliğe vurgu yapan” bir çerçeve konusunda yol aldıklarını, yakın dönemde çağrı yapacaklarını söyledi.

KASIM AYI ENFLASYONU AÇIKLANACAK

Kasım ayı enflasyon rakamları 3 Aralık Cuma günü açıklanacak. Ayrıca yarın 3. çeyrek büyüme rakamları kamuoyu ile paylaşılacak.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR

TBMM'de Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022 asgari ücret zammının belirlenmesine ilişkin görüşmeler 1 Aralık Çarşamba günü başlıyor.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI YATIRIMCILARLA GÖRÜŞECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2 Aralık Perşembe günü yatırımcılar ile görüşecek. Her ay yapılan toplantı, iki oturum halinde gerçekleşecek.

ELEKTRİKTE TRT PAYINI KALDIRAN DÜZENLEME MECLİS GÜNDEMİNDE

TBMM Genel Kurulu'nda, Salı günü Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak.

Düzenlemeye göre, elektriğin tasarruflu kullanılmasının teşvik edilmesi amacıyla normal tüketim miktarına uygun bir kademe belirlenecek ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetler bu kademe üstünde tüketim yapan abonelere yansıtılacak. Elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı kaldırılacak.

BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİ YARGILANIYOR

Boğaziçi Üniversitesi'nden 52 öğrencinin “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün saat 10.15'te İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 

EĞİTİM SEN'DEN KAMPANYA

Eğitim Sen, “Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi zorunlu ders olarak okutulsun" talebiyle başlattığı kampanyanın duyurusunu sendikanın genel merkezinde duyuracak.

GOOGLE TEMSİLCİLERİ TBMM'DE BİLGİ VERECEK

Dijital Mecralar Komisyonu, Perşembe günü AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanacak. Komisyonda, Google temsilcileri bilgi verecek.

ŞENYAŞAR AİLESİ'NİN ADALET NÖBETİ SÜRÜYOR

Şenyaşar Ailesi'nin Şanlıurfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 266’ncı gününde devam edecek.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST